راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۲۹م اسفند ،

  با نقاشی دیوارها، داشتن تخت خواب نرم و راحت و پنجره های شاد، حتی اتاق خواب های کوچک و خفه را نیز می توان به محلی برائ آرامش بیشتر تبدیل کرد.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۱٫    تخت‌خواب

تاج تخت به اندازه خودش فضا اشغال می کند و شاید ضخامت همین قسمت سبب شود تا تخت در اتاق جا نگیرد. برائ برطرف کردن این اشکال، می توانید از برچسب های طرح‌دار زیبا در بالای تخت استفاده کنید. یا حتی می توانید از ورقه های فیبر (MDF) به انداز و شکل تاج تخت برش دهید. زمینه آن را رنگ و روی آن با استفاده از شابلون طرح ایجاد کنید. سپس با بالش های بسیار و هم رنگ  به این فضا زیبایی بیشتری ببخشید.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۲٫    راحت و شیک

با گذاشتن سایبان و پوشش چترمانند در بالای تخت، نگاه ها را به سمت سقف بکشانید. برائ این منظور، از یک تکه پارچه که از دو میله پرده در بالای تخت آویزان می باشند، استفاده کنید. این طرح همچون تخت های چهارچوب دار قدیمی است که پرده ای در اطراف خود دارند، اما به روشی ساده تر که فقط وظیفه تاج تخت را به عهده دارد.  
 

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۳٫    کمی عجیب

در خانه هایی که سقف کوتاه یا شیب دار دارند، لبه اتصال تخت و دیوار را مخفی کنید. این تاج تخت های ساده و زیبا این اشتباه را به چشم منتقل می کند که سقف صاف و بلندتر از واقعیت آن است. برائ این منظور صفحه MDF به ارتفاع سقف برش دهید و آن را چند لایه رنگ کنید. برائ مرتب تر دیده شدن فضا از کشوهای کوچکی در کنار تخت استفاده کنید.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب


۴٫    مرکز اتاق

خرد عمومی می گوید تخت را در گوشه ای از تاق قرار دهید نه در وسط اتاق و جلوی پنجره زیرا ممکن است جلوی دید و نور را بگیرد. اما در اتاق های کوچک، انتخاب های ما محدود می باشند و بهترین کار این است به جای چسباندن تخت به یک دیوار، با قرار دادن آن در وسط اتاق یک نقطه دید مرکزی ایجاد کنیم. تزئین پنجره به روشی زیبا و پرده های مرتبط نیز همچون سایبان برائ تخت عمل می کند. در واقع پرده های پنجره نقش تاج تخت را خواهند داشت.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۵٫    دروازه شاعرانه

برای بزرگ تر دیده شدن فضا از رنگ های خنثی برائ دیوارها و تخت استفاده کنید. برائ نمای تازه بخشیدن به تخت می توانید آن را با پرده توری نازک تزئین کنید. برائ این منظور می توانید این پرده توری سفید را از سقف آویزان و به دو طرف تخت بکشانید. این ایده، طرحی متفاوت به تخت می بخشد. برائ زیبایی بیشتر  نیز می توانید از چهارپایه های چوبی در دو طرف تخت استفاده کنید و چراغ خواب را روی آنها قرار دهید.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۶٫    تاج تخت

با ایجاد یک نقطه مرکزی در اتاق، توجه بیننده به آن جلب می گردد و کوچک بودن اتاق را فراموش می کند. در این اتاق خواب کوچک، یک تاج تخت بیش از حد بزرگ بدون اینکه که دید آزاردهنده ای داشته باشد همه حواس ها را به خود جلب می کند. این تاج تخت کاکل‌دار و مبله در کنار کاغذدیواری با طرح های درشت و پرده های رنگی، بیش از کوچکی اتاق به چشم می آیند.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب


۷٫    بلندی سقف

از اسبابی استفاده کنید که فضای بصری بسیاری اشغال نمی کنند. یک نقطه کانونی اصلی با چهار چارچوب ایجاد کنید. خطوط باریک این چارچوب فلزی با قدی بلند سبب می گردد تا سقف اتاق بلند و فضا تاحدی بزرگ تر دیده شود.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۸٫    طرح راه‌راه

برای اینکه سبب بزرگ تر دیده شدن اتاق و بلندتر دیده شدن سقف شوید، از کاغذدیواری با طرح راه راه عمودی استفاده کنید. جلب کردن توجه بیننده به سقف اتاق یکی از ترفندهای قدیمی دکوراسیون است که اصولا در فضاهای کوچک مورد استفاده می گردد. حتی با آویزان کردن پرده از سقف تا لبه قاب پنجره نیز سبب بلندتر دیده شدن سقف و در نتیجه بزرگ تر دیده شدن اتاق می شوید.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۹٫    رنگ آمیزی متناسب

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، با جلب کردن نظر بیننده به بالا و سقف سبب بزرگ تر دیده شدن فضای اتاق های کوچک می شویم. برائ این منظور می توانید از تاج های بلند تخت، آباژورهای پایه بلند و نقاشی یا کاغذدیواری های روشن با طرح های عمودی استفاده کنید.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۱۰٫    نقاشی و تاکید روی دیوار

می توانید برائ بزرگ تر دیده شدن اتاق خواب، توهم عمیق بودن ایجاد کنید. برائ این منظور باید یکی از دیوارهای اتاق را با رنگ تیره رنگ آمیزی کنید تا حس عمیق بودن را به بیننده القا کند. دیوارهای کناری آن را سفید نقاشی و طرحی کاملا جذب کننده روی دیوار قهوه ای ایجاد کنید. به طور مثال، استفاده از تاج تختی با طرح های شلوغ و هندسی که ترکیب رنگ دیوارهای اتاق را نیز دارد می تواند نقطه مرکزی توجه در اتاق به حساب بیاید.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب

۱۱٫    استفاده از عناصر موثر

برای بزرگ کردن اتاق کوچک خود از آینه های بزرگ استفاده کنید. قرار دادن یک آینه بلند و قدی در یک طرف اتاق، بُعد تازه ای به اتاق می بخشد. در ضمن، نور طبیعی یا نور لامپ را نیز منعکس می کند و سبب روشن تر دیده شدن اتاق نیز می گردد.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب


۱۲٫    بوفه وسایل اضافه

برای داشتن فضای بیشتر در اتاق ها کوچک باید از دیوارها هم نهایت استفاده را ببرید. ساختن قفسه های طبقه دار و بلند در بالای سر تخت چاره اتاق های کوچک است. در این قفسه ها که نقش تاج تخت را دارند، می توانید کتاب، ساعت زنگ دار و دیگر وسایل خواب خود را قرار دهید. با تزئین زیبای این قفسه نمای زیبایی نیز به اتاق می بخشید.

راهکارهایی برائ فضاهای کوچک: اتاق خواب


۱۳٫    انباری زیر تخت

وقتی جا کم دارید از زیر تخت به عنوان انباری استفاده کنید. از این فضا می توانید برائ انبار کفش ها، لباس های و روتختی ها استفاده کنید. برائ مرتب بودن فضای زیر تخت کافیست چند سبد متناسب با ارتفاع زیر تخت خریداری کنید و وسایل خود را داخل آنها و زیر تخت قرار دهید.


مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ