راه‌های پیشگیری از دیابت

ممتاز نیوز : دیابت یکی از بیماری‌های شایع در جامعه‌ امروزی است، اما می‌توان از ابتلا به دیابت نوع ۲ (رایج‌ترین نوع دیابت) پیشگیری کرد.

اگر شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت هستید (مثلاً اگر دچار چاقی به ویژه چاقی شکمی هستید، یا سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت در خانواده شما موجود است)، حتما باید پیشگیری از دیابت را در اولویت قرار دهید.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از اطلاعات ؛ تحقیقات نشان داده‌اند که ورزش هوازی و تمرینات مقاومتی می‌توانند در کنترل دیابت موثر باشند و بهترین منفعت زمانی حاصل می‌شود که یک الگوی تناسب اندام، شامل هر دوی آن‌ها باشد.‏هم اکنون با انجام چند تغییر ساده در شیوه زندگی خود ممکن است بتوانید خود را از عوارض جدی دیابت مانند تخریب کلیه، اعصاب و قلب در سال‌های آینده در امان نگه‌ دارید. پس با بی‌توجهی، سلامت خود را به خطر نیندازید و از همین امروز تلاش برای حفظ سلامت خود را شروع کنید.

۵ توصیه جدید متخصصان تغذیه

۱- افزایش فعالیت بدنی

فعالیت بدنی منظم مزایای بسیاری در بر دارد.

ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند به شما در موارد زیر کمک کند:

* کاهش وزن

* کاهش قند خون‏

‏* افزایش حساسیت به انسولین که به شما در حفظ قند خون تان در حد استاندارد کمک می‌کند.

۲- مصرف مقدار فراوانی فیبر

فیبرها در میوه، سبزی، غلات کامل، حبوبات، مغزها و بذرها یافت می‌شوند.

فیبرها می‌توانند به شما در موارد زیر کمک کنند:

* کاهش خطر دیابت از طریق بهبود کنترل قند خون‏

‏* کاهش خطر بیماری قلبی

* کمک به کاهش وزن با تقویت احساس سیری

۳- ارتقای مصرف غلات کامل

هر چند فیبر موجود در غلات کامل را مفید می‌دانند، اما هنوز به طور کامل روشن نشده است که چه عواملی علاوه بر محتوای فیبر غلات کامل در کاهش خطر دیابت و تثبیت سطوح قند خون موثرند. امروزه بسیاری از محصولات تهیه شده از غلات کامل در بازار موجودند. بنابراین مصرف محصولات دارای کربوهیدرات‌های سبوس‌دار را در ارجحیت قرار دهید. سعی کنید حداقل نیمی از غلات و کربوهیدرات مصرفی روزانه شما از نوع غله کامل (سبوس دار) باشد.

۴- کاهش دادن وزن اضافی

اگر دچار اضافه وزن هستید، پیشگیری از دیابت در شما منوط به کاهش دادن چربی‌های اضافه بدن تان است. هر نیم کیلو کاهش وزن مازاد در ارتقای سلامت شما موثر است.

ممکن است متعجب شوید اگر بدانید که اندکی کاهش دادن وزن اضافه می‌تواند تا اندازه زیادی در بهبود سلامت‌تان موثر باشد.

با کاهش هر کیلوگرم وزن، شانس ابتلا به دیابت تا ۱۶درصد در افراد مورد مطالعه کاهش می‌یابد. همچنین افرادی که کاهش وزن معتدل (حداقل ۵ تا ۱۰ درصد از وزن اولیه) و فعالیت بدنی منظمی دارند، خطر توسعه دیابت در آن‌ها در طی سه سال، در حدود ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

۵- اصلاح الگوی غذایی و انتخاب غذاهای سالم‌تر

رژیم کم کربوهیدرات، رژیم پر پروتئین و دیگر رژیم‌های غذایی زودگذر در ابتدا به کاهش وزن شما کمک می‌کنند، اما اثربخشی آن‌ها در پیشگیری از دیابت شناخته نشده است و دراز مدت بودن تأثیر آن‌ها نیز مبهم است.همچنین حذف یا محدود کردن مصرف یک گروه خاص غذایی، ممکن است مانع دریافت کافی برخی مواد مغذی مورد نیاز بدن تان شود.

منبع: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ