رتبه اول تولید پسته ایرانی در جهان به دومی تبدیل شد/ ایران چگونه جایگاه نخست تولید پسته را از دست داد

رییس انجمن پسته ایران اعلام کرد: از سال ۲۰۱۱ ایران در جایگاه دوم تولید پسته در جهان قرار گرفت و امسال و سال آینده و به طور قطع برای همیشه در رده‌ دوم تولید پسته قرار خواهیم داشت.

محسن جلال‌پور  با بیان این‌که آمریکا‌ در تولید پسته از ایران پیشی گرفته ‌است، گفت: تا سال گذشته ایران با تولید حدود ۲۰۰ هزار تن پسته در جایگاه اول تولید این محصول قرار داشت و آمریکا دومین کشور تولیدکننده پسته به شمار می‌رفت اما این کشور با افزایش تولید از سال ۲۰۱۱ اولین کشور تولیدکننده پسته در جهان شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه آمریکا عمده محصول تولیدی‌اش را در بازار داخلی خود مصرف می‌کند، صادرات کمی دارد و ایران همچنان جایگاه اول صادرات خود را در بازارهای جهانی حفظ کرده است.

جلال‌پور گفت: سال گذشته آمریکا ۲۱۰ هزار تن پسته تولید کرد و بر اساس برآوردها امسال میزان تولید محصول این کشور به ۲۸۰ هزار تن می‌رسد.

رییس انجمن پسته تصریح کرد: میزان برداشت پسته در آمریکا سه برابر ایران است، چرا که باغات آنها به صورت یکپارچه بوده و مشکل و محدودیت آب هم ندارند لذا بهره‌وری آنها در تولید این محصول از ایران بالا‌تر است.

جلال‌پور نهایت میزان برداشت پسته در ایران را ۸۰۰ کیلوگرم در هر هکتار عنوان و تصریح کرد: کشور ما به دلیل این‌که دارای اراضی خرده‌مالکی بوده و محدودیت آب دارد، با بهره‌وری پایین تولید می‌کند.

رییس انجمن پسته از افزایش تولید این محصول در ایران نسبت به سال گذشته خبرداد و اظهار کرد: با وجود اینکه محصول پسته ایران و آمریکا در سال جاری افزایش می‌یابد هیچ‌گونه نگرانی نداریم، چرا که میزان مصرف سرانه جهانی هم افزایش یافته و پسته ایرانی جایگاه خوبی دارد. از سوی دیگر با توجه به این‌که مصرف پسته در کشور آمریکا بالاست، بیشتر تولید این کشور در بازار داخلی‌اش مصرف می‌شود.

جلال‌پور پیش‌بینی کرد که طی سه ماهه فصل پاییز ۵۰ درصد از پسته امسال صادر شود.

۳۹۳۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ