رتبه ۹۴ ایران در رده‌بندی جهانی سرمایه انسانی, سوئیس اول شد

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

مجمع جهانی اقتصاد با رده‌بندی ۱۲۲ کشور جهان بر اساس «شاخص سرمایه انسانی» نمره ایران از این نظر را ۰.۴۸۷- اعلام و ایران را در رتبه ۹۴ جهان از این نظر قرار داد کشور خاورمیانه‌ای یمن نیز با کسب نمره ۱٫۳۹۵- در شاخص سرمایه انسانی رتبه آخر جهان را از این نظر به دست آورده است

لل

خبراقتصادی;مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به رده‌بندی ۱۲۲ کشور جهان بر اساس «شاخص سرمایه انسانی» پرداخته و رتبه ایران بر این اساس را ۹۴ اعلام کرده است.

شاخص سرمایه انسانی پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل سرمایه انسانی در هر کشور با توجه به شرایط موجود و موقعیت‌های محیطی را نشان می‌دهد. این شاخص بر پایه ۴ فاکتور سطح بهداشت و رفاه، کمّیت و کیفیت آموزش، وضعیت نیروی کار و اشتغال، و محیط فعالیت سرمایه انسانی تعریف و تدوین شده است و با توجه به این فاکتورها به هر کشور نمره‌ای از ۲ تا ۲- داده می‌شود. هرچه نمره یک کشور بیشتر باشد دلالت بر سرمایه انسانی بیشتر، فعال‌تر و مؤثرتر در آن کشور دارد.

مجمع جهانی اقتصاد نمره ۰٫۴۸۷- را از نظر شاخص سرمایه انسانی به ایران داده است. رتبه جهانی ایران بر اساس فاکتور کمّیت و کیفیت آموزش ۶۸، بهداشت و رفاه ۸۷، نیروی کار و اشتغال ۱۱۹ و محیط فعالیت سرمایه انسانی ۸۸ اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، سوئیس در صدر رده‌بندی جهانی شاخص سرمایه انسانی قرار گرفته است. نمره این کشور ۱٫۴۵۵ اعلام شده است. فنلاند با نمره ۱٫۴۰۶ در رتبه دوم و سنگاپور با نمره ۱٫۲۳۲ در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

رتبه‌های چهارم تا دهم جهان از نظر شاخص سرمایه انسانی نیز به‌ترتیب به هلند، سوئد،‌ آلمان،‌ نروژ، انگلیس، دانمارک و کانادا رسیده است.

رتبه بعضی کشورهای دیگر به این شرح اعلام شده است: ژاپن ۱۵، آمریکا ۱۶، قطر ۱۸، فرانسه ۲۱، امارات ۲۴، اسپانیا ۲۹، ایتالیا ۳۷، چین ۴۳، روسیه ۵۱، کویت ۵۹، ترکیه ۶۰، لبنان ۷۴، هند ۷۸، ونزوئلا ۱۰۱، مصر ۱۱۱، پاکستان ۱۱۲، و اتیوپی ۱۱۶٫

کشور خاورمیانه‌ای یمن نیز با کسب نمره ۱٫۳۹۵- در شاخص سرمایه انسانی رتبه آخر جهان را از این نظر به دست آورده است.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *