رشد ۴برابری تجارت ایران با مصر

جام جم آنلاین: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه ۱۰ بازار اول صادراتی کشور جابجا شده‌اند، از رشد ۴ برابری تجارت ایران با مصر خبر داد و گفت: علیرغم تحریم‌ها با ۱۵۲ کشور دنیا مبادله تجاری داریم.

“حمید صافدل” گفت: در تحلیل عملکرد ۴ ماهه اول امسال شاهد جابجایی در بازارهای هدف صادراتی هستیم به طوری که صادرات به بعضی از بازارها صد در صد افزایش و در برخی دیگر کاهش داشته است و می‌توان گفت که بازارهای هدف صادراتی جابجا شده است.

وی افزود: در سه ماهه ابتدای سال جاری در ۶۸۰ ردیف تعرفه‌ای شاهد کاهش صادرات و در ۴۶۹ ردیف تعرفه‌ای حذف صادرات و در ۶۸۸ ردیف تعرفه‌ای شاهد افزایش صد در صدی صادرات شده‌ایم و به طور کلی در دو هزار و  ۷۰۰ ردیف تعرفه‌ای جابجایی تجارت در صادرات را داشته‌ایم.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت، تصریح کرد:در ۴۸ کشور با کاهش نسبی صادرات ، در ۱۲ کشور با کاهش صد در صدی صادرات مواجه بوده‌ایم ولی در عوض در  ۱۵ کشور برای اولین بار بازارهای جدید صادراتی داشته‌ایم و در ۷۷ کشور شاهد افزایش نسبی صادرات نسبت به گذشته بوده‌ایم.

وی حجم کل تجارت ایران را با ۱۵۲ کشور اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۱۰ کشور اول صادراتی شامل عراق، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، آذربایجان، سوریه، روسیه، مکزیک، آلمان و تاجیکستان است.

صافدل همچنین افزود: از نکات برجسته در تجارت با بعضی کشورها رشد ۴ برابری تجارت با کشور مصر است به طوری که به لحاظ ارزشی تجارت ایران با مصر از  ۱۰ میلیون دلار به ۵۱ میلیون دلار و به لحاظ وزنی از  ۲۴ هزار تن به ۵۸ هزار تن افزایش پیدا کرده است.

وی در پایان گفت: تجارت با کشورهایی مثل عربستان، ارمنستان، قزاقستان، ازبکستان، مکزیک و تاجیکستان رشد صد در صدی داشته است. (فارس)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ