رشد ۶۳ درصدی دسترسی بیماران ایدزی به امکانات درمانی/کاهش موارد ابتلا به ایدز در کودکان

۱۰م آذر ،

60 (1).jpg

دفتر برنامه مشترک مقابله با ایدز سازمان ملل در آخرین گزارش خود تاکید کرد: ظرف ۲۴ ماه قبل تعداد بیماران آلوده به اچ آی وی که به امکانات درمانی ایدز دسترسی پیدا کرده‌اند در سراسر جهان ۶۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، این سازمان اعلام کرد که در سال قبل میلادی، تعداد موارد تازه ابتلا به ایدز در بین کودکان کاهش چشمگیری داشته است.

در این گزارش همچنین پیش بینی شده است که همزمان با نزدیک شدن به مهلت هزار روزه این سازمان برای دستیابی به اهداف جهانی مبارزه با ایدز، کاهش نرخ موارد تازه ابتلا به این بیماری در ۲۵ کشور مختلف جهان به بیش از ۵۰ درصد می‌رسد.

آمار جهانی نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر روش درمانی antiretroviral بعنوان شیوه‌ای قدرتمند برای نجات جان بیماران ایدزی بکار گرفته شده است.

از سوی دیگر در بسیاری از کشورها، سرمایه گذاری در بخش مقابله با ایدز به رغم شرایط نامساعد اقتصادی رو به افزایش است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، اچ آی وی یا «ویروس معیوب کننده سیستم دفاعی بدن انسان»، یک retrovirus است که سلولهای سیستم دفاعی بدن را آلوده می کند و در نتیجه منجر به بروز نقص یا اختلال در فعالیت آنها می‌شود.

هر چه این عفونت در بدن بیشتر پیشرفت کند، سیستم دفاعی بدن ضعیف‌تر می‌شود و فرد بیشتر مستعد ابتلا به انواع عفونت‌های دیگر خواهد شد. این عفونت در پیشرفته ترین وضعیت به بیماری ایدز منجر می‌شود. به طور معمول ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد که یک فرد آلوده به ویروس اچ آی وی به بیماری ایدز مبتلا شود اما با استفاده از داروهای antiretroviral که برای کنترل عفونت ایدز استفاده می‌شوند، این مدت زمان حتی طولانی‌تر نیز خواهد شد و روند بیماری کندتر می‌شود.

بنابراین گزارش، ویروس اچ آی وی از طریق تماس جنسی، تزریق خون آلوده، استفاده مشترک از سرنگ آلوده و از مادر به جنین در دوره بارداری و نیز در هنگام شیردهی منتقل می‌شود.

هر ساله در روز اول دسامبر مراسم روز جهانی ایدز برگزار می‌شود. در این روز مردم سراسر جهان فعالیت‌ها و برنامه‌های خاصی را برگزار می‌کنند که هدف آن گرامیداشت یاد اشخاصی است که با این بیماری دست و پنجه نرم کرده‌اند و نیز تاکید بر تمام تلاش‌ها و پیشرفت‌هایی است که در سال‌های قبل به منظور واکنش مناسب و کنترل جهانی این بیماری صورت گرفته است.

امسال نیز سازمان جهانی بهداشت برای برگزاری مراسم و برنامه‌های این روز مهم با بسیاری دیگر از نهادها و شرکای خود در سراسر جهان همراه خواهد شد تا بر فرصت‌های مناسب برای اجرای برنامه تازه خود تحت عنوان «راه کار جهانی ۲۰۱۲ بخش بهداشت برای مبارزه با ایدز» و نیز چالش‌های اصلی این برنامه تاکید کند. این برنامه با هدف مقابله موثرتر و گسترده‌تر با بیماری ایدز و نجات هر چه بیشتر مبتلایان تهیه و ارائه شده است.

بیماری ایدز یکی از کشنده‌ترین عفونتها در سراسر جهان است که طبق آمار موجود، طی ۳۰ سال قبل بیش از ۲۵ میلیون قربانی گرفته است. براساس آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۳۴٫۲ میلیون نفر در جهان با ویروس ایدز زندگی کرده‌اند. سال قبل میلادی همچنین ۲٫۵ میلیون مورد تازه ابتلا به ایدز گزارش شده و ۱٫۷ میلیون نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

در این گزارش آمده است در سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از هشت میلیون بیمار آلوده به اچ آی وی در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط تحت درمان قرار گرفتند.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ