روایت هاشمی از شایعه فرار هواپیمایش در زمان جنگ به عراق

۲۶ سال پیش در چنین روزهایی، در حالی که جنگ تحمیلی ادامه داشت، خبری مخابره شد دال بر فرار هواپیمای اختصاصی هاشمی رفسنجانی به عراق. به گزارشخبرآنلاین، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در کتاب اوج دفاع که به خاطرات سال ۶۵ وی اختصاص دارد، در این باره نوشته است: روز ۲۱ مرداد، اطلاع رسید که یک جت فالکن آموزشی شرکت آسمان فرار کرده و در بغداد به زمین نشسته است. 

 

خبرگزاری‌ها به دروغ گفته‌اند که هواپیمای اختصاصی من بوده یا خلبانش خلبان مخصوص من بوده. هاشمی رفسنجانی در کسوت رییس مجلس وقت از خبرگزاری «جمهوری اسلامی» می‌خواهد که خبر را تکذیب کنند. چرا که پخش این مطالب از رادیوهای بیگانه هیجانی در سراسر کشور به وجود آورده بود که عصر و شب تلفن‌های زیادی به منزل و دفتر او شده بود.
ماجرا از این قرار بود که هواپیمای آموزشی جت فالکن ۲۰ متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان با هدایت خلبان آن (علی‌اکبر محمدی)، پس از برخاستن از فرودگاه رشت، خاک ایران را ترک کرد و با استفاده از فضای ترکیه در یکی از فرودگاه‌های بغداد به زمین نشست. خبرگزاری یوگوسلاوی ضمن تایید این خبر، به نقل از مصاحبه خلبان در بغداد، اقدام وی را یک اقدام شخصی و در اعتراض به جنگ ایران و عراق توصیف کرد.
خبرگزاری های آلمان، رویترز و کویت نیز گزارش‌های مشابهی منتشر کردند. رسانه‌های خارجی مدعی شدند: همسر و یکی از دختران هاشمی رفسنجانی در این هواپیما بوده و به عراق پناهنده شده‌اند!
آن گونه که در پاورقی کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی آمده است؛ خلبان نامبرده یک ماه پس از فرار، از طریق عراق به آلمان غربی رفت و در روز جمعه ۲۶ دی ماه ۱۳۶۵ در هامبورگ به دست دو ناشناس کشته شد. پلیس هامبورگ این ترور را سیاسی و مربوط به اداره امنیتی پلیس دانست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ