روسیه خواستار اجرای توافقنامه ژنو در باره سوریه شد

ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه روسیه خواستار تایید و اجرای توافقنامه ژنو در باره سوریه برای حل و فصل مسالمت آمیز مسایل این کشور شد.
لاوروف روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: هدف اصلی این است که توافقنامه ژنو به اجرا درآید و مسکو پیشنهاد کرده است این توافقنامه از سوی شورای امنیت سازمان ملل تایید شود تا اعتبار اجرایی یابد.

وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت اجرای این توافقنامه گفت: برای این منظور باید همه طرف ها مفاد توافقنامه را اجرا و به طور همزمان خشونت ها را متوقف کنند، ناظران سازمان ملل به سوریه بازگردند و مذاکرات ملی در این کشور آغاز شود.

وزیر امور خارجه روسیه از کشورهای غربی خواستار پایبندی به مفاد توافقنامه ژنو در حل مسایل سوریه شد.

تاکنون چندین بار تلاش کشورهای عضو اردوگاه غربی عربی از جمله ترکیه و برخی اعضای اتحادیه عرب برای تصویب قطعنامه در شورای امنیت با هدف دخالت نظامی در سوریه براساس تکرار الگوی لیبی با وتوی روسیه و چین شکست خورده است.

پکن و مسکو بارها اعلام کرده اند که براساس توافقنامه بین المللی ژنو هرگونه حمایت از عوامل مسلح، ناقض برنامه آغاز گفت وگوهای فراگیر و ملی در سوریه است که باید بدون دخالت و تحمیل راهکار خارجی پیگیری شود.

لاوروف در مصاحبه امروز خود گفت: اطمینان دارم تنها راه پایان دادن به مناقشه در سوریه پایبندی به توافقنامه ژنو و اجرای مفاد آن می باشد.

ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه روسیه پیش از این نیز به تازگی خواستار برگزاری نشست ˈگروه اقدامˈ سوریه برای بررسی راهکارهای حل مسایل این کشور شده بود.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: برای برگزاری این نشست در هر زمانی آمادگی داریم، اما معتقدیم که باید مقدمات آن فراهم شود.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه امروز در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران، در باره حادثه اخیر فرونشاندن هواپیمای سوریه در فرودگاه آنکارا و ادعای ترکیه مبنی بر وجود محموله نظامی در این هواپیما خاطرنشان کرد: این مساله بر روابط روسیه و ترکیه تاثیر نخواهد گذاشت.

وی افزود: روابط مسکو و آنکارا بر پایه محکمی استوار شده و توسعه می یابد و در همین حال ما خواهان اطلاع از ارزیابی ترکیه در باره حادثه اخیر هواپیمای سوری هستیم.

جنگنده های ترکیه شامگاه چهارشنبه یک فروند هواپیمای مسافربری سوریه را به فرود در فرودگاه آنکارا مجبورکردند.

این هواپیما با ۳۵ مسافر از مسکو عازم دمشق بود که مجبور به فرود در فرودگاه آنکارا شد و بازرسی آن بیش از ۹ ساعت به طول انجامید و ترکیه بخشی از محموله آن را که تجهیزات رادار بود، توقیف کرد.

۲۶۱۴۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
بازنشر:ممتازنیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ