روسیه عضو سازمان جهانی تجارت شد

جهان > مجامع‌جهانی
با آغاز روز چهارشنبه ۲۲ ماه اوت (اول شهریور) پروتکل عضویت روسیه در سازمان جهانی تجارت اعتبار یافت و فدراسیون روسیه به عنوان یکصد و پنجاه و ششمین عضو به عضویت این سازمان بین المللی در آمد.

به گزارش ایرنا به نقل از اطلاعیه وزارت امور خارجه روسیه، پروتکل پیوستن روسیه به موافقت نامه ۱۵ آوریل سال ۱۹۹۴ مراکش در باره تاسیس سازمان جهانی تجارت روز ۲۲ ماه اوت اعتبار یافت.

روسیه روز ۱۶ ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ (۲۵ آذر ماه) این پروتکل را امضا کرد.

روسیه از سال ۱۹۹۳ متقاضی ورود گات و سپس سازمان جهانی تجارت بود. در سال های اخیر تنها مانع در مسیر پیوستن روسیه به سازمان جهانی تجارت گرجستان بود که پس از وقوع جنگ کوتاهی میان دو کشور در آگوست ۲۰۰۸ میلادی بر سر تهاجم نظامیان گرجی به جمهوری خود خوانده اوستیای جنوبی و مداخله روسیه در آن همواره با عضویت مسکو در سازمان جهانی تجارت مخالفت می کرد.

اختلاف روسیه و گرجستان بر سر این مساله در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱با وساطت سوییس و ارایه طرحی ابتکاری از سوی این کشور در زمینه نظارت بر مبادلات تجاری میان روسیه و اوستیای جنوبی حل شد تا مسکو آخرین گام را برای پایان دادن به ۱۸ سال انتظار پشت درهای سازمان جهانی تجارت بردارد.

مقام های روس امیدوارند با عضویت کشورشان در سازمان جهانی تجارت، سالانه حدود دو میلیارد دلار از محل رشد مبادلات بازرگانی خارجی، بر درآمدهای این کشور افزوده شود.

آندری بلوزوف وزیر توسعه اقتصادی روسیه اعلام کرده است که پیوستن روسیه به سازمان جهانی تجارت یک بازی برد برد برای این کشور و اقتصاد جهانی خواهد بود.

در همین حال برخی کارشناسان روس هشدار داده اند که روسیه با ورود به سازمان جهانی تجارت زیان های مالی قابل توجهی به خاطر کاهش مالیات کالاهای وارداتی و تعرفه های گمرکی متحمل می شود.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ