روشهای انتخاب امن ترین رمز

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

محققان در یک بررسی بدترین رمزهای عبور اینترنتی در سال ۲۰۱۳ را معرفی کردند که نشان می دهد دیگر کلمه "Password " بدترین رمز عبور نیست.
 
یک گروه از محققان در موسسه تحقیقاتی  SplashData میلیون ها رمز عبور دزدیده شده آنلاین در سال ۲۰۱۳ را مورد بررسی قرار داده و فهرست سالانه خود را از بدترین رمز عبورها اعلام کردند.
 
برای اولین بار از زمانی که این شرکت  فهرست سالانه خود را تالیف کرده می کند کلمه "   password   " رتبه خود را در بالای فهرست "بدترین رمز عبور ها به رمز "123456" واگذار کرد.
 
رمز عبور " password  " اکنون درجایگاه دومین رمز عبور بد در دنیاست.   
 
بر اساس اعلام  SplashData  فهرست سال جاری تحت تاثیر تعداد بسیاری از رمزعبورهای کاربران Adobe  است که به آنلاین دزیده شده اند.
 
مورگان اسلین مدیر اجرایی SplashData می گوید ملاحظه رمز عبورهایی مانند " adobe123 " و " photoshop " بر روی این فهرست یادآور خوبی است که رمز عبور خود را بر اساس اسم وب پایگاه اینترنتی ها یا اپلیکیشن هایی که به آنها دسترسی دارید قرار ندهید.
 
از جمله ۱۰ رمزعبور نامناسب در این فهرست می توان به " qwerty  "، " abc123  " ، "111111" و " iloveyou  " اشاره کرد.
 
دیگر جنبه جذاب فهرست امسال رمز عبورهای عددی کوتاه تری است که حتی بر روی وب پایگاه اینترنتی هایی که اجرای سیاست های رمز عبور قوی را آغاز کرده اند ملاحظه شده است.
 
به عنوان مثال، رمز عبورهای ساده و قابل حدس زدن مانند "1234" رتبه ۱۶، "12345" رتبه ۲۰ و "000000" رتبه ۲۵ از جمله رمز عبورهای تازه در فهرست امسال می باشند.
 
این شرکت می گوید این فهرست را سالانه منتشر می کند تا سعی کند مردم رمز عبورهای ایمن تری را برای خود انتخاب کنند. مانند همیشه امیدواریم تبلیغات بیشتر در مورد خطرات داشتن رمز عبورهای ساده و ضعیف صورت گیرد.
 
این شرکت به مشتریان و شرکت هایی که از هر یک از این رمز عبور ها استفاده می کنند پیشنهاد می کند رمز خود را فورا تغییر دهند.
 
توصیه این شرکت استفاده از رمز عبورهای هشت رقمی و یا بیشتر با ترکیبی از کاراکتر هاست. اما حتی رمز عبور هایی مانند "  dr4mat1c  " نیز می توانند برای هکرها مناسب باشند اما از سوی دیگر به خاطر سپاری ترکیب های تصادفی مانند " j%7K&yPx$ " نیز می تواند دشوار باشد.
 
یک راه برای خلق رمز عبورهای ایمن با یادآوری آسان، استفاده از عبارت عبور است یعنی کلمات کوتاهی با فاصله از هم یا کاراکترهایی که آنها را از هم جدا کند.
 
بهترین شیوه استفاده از کلمات تصادفی است تا عبارت های رایج؛  مثلا " کیک های سالهای تولد" یا " لبخند_ نور_ پرش؟"
 
این دانش پژوهان همچنین می گویند از یک نام کاربر- رمز عبور واحد  برای چندین وب پایگاه اینترنتی اجتناب کنید.
 
آنها معتقدند بهتر است استفاده از یک نام کاربری واحد به ویژه برای پایگاه اینترنتی های سرگرمی، شبکه های اجتماعی یا پایگاه اینترنتی های خدمات مالی خطرناک تر است. و برای هر وب پایگاه اینترنتی تازه و یا خدمات مختلف از رمز عبورهای متفاوت استفاده کنید.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *