رونق بازار سیاه برنج و تکرار فرجام شوم گندم

۱۶خردادماه،

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج نسبت به رونق بازار سیاه برنج و تکرار فرجام شوم گندم برای این محصول اخطار داد و گفت: دولت باید استراتژی حمایت از تولید و پویایی بخش خصوصی را برای خودکفایی برنج در دستور کار خود قرار دهد.

غلامرضا خانکشی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهارکرد: دولت باید با حمایت همه جانبه خود و تخصیص کامل بودجه برای اجرای سند راهبردی خودکفایی برنج تلاش کند. بخش خصوصی نیز باید پوپایی خود را افزایش دهد.

وی افزود: در شرایط کنونی که نرخ ارز افزایش یافته این تهدید را به فرصتی برای بخش کشاورزی و کشاورزان تبدیل کند.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج ادامه داد: افزایش نرخ ارز که به فرصت مناسبی برای عرضه محصولات کشاورزی ایرانی تبدیل شده است، عاملی برای رونق بازار سیاه محصولات استراتژیکی مانند برنج شده است و می‌توان پیش‌بینی کرد که با ادامه روند قاچاق و خروج غیرقانونی برنج از کشور، طرح خودکفایی به خطر بیفتد.

خانکشی پور تاکید کرد: باید از عوامل تهدیدی مانند افزایش نرخ ارز به عنوان یک فرصت و برای صادرات محصولات با ارزش اقتصادی بالای خود استفاده کنیم نه شرایط را به گونه‌ای رقم بزنیم تا تولیدات محدود محصولات استراتژیک‌ که هنوز به خودکفایی نرسیده‌اند، از کشور خارج شوند.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ