رونمایی از نفیس‌ترین نسخه نهج‌البلاغه

جام جم آنلاین: آیین رونمایی از نفیس ترین نسخه نهج البلاغه روز پنجشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان فرهنگی، صاحب‌نظران و هنرمندان در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش با بیان اینکه این نسخه از نهج البلاغه ، نفیس ترین و هنری ترین نسخه است، افزود: احیای آثار ارزشمند کار بسیار مفیدی است؛ خوشنویسان و هنرمندان دست به دست هم کار پر جاذبه ای ارائه داده اند که همه را به سوی خود جذب می کند.

سید محمد حسینی افزود: با درک بیشتر عظمت حضرت علی (ع) ، قطعا به مضمون کلام آن حضرت بیشتر پی می بریم.

وی اهتمام بیشتر به نهج البلاغه را جایز خواند و ابراز امیدواری کرد که همانند نمایشگاه قرآن که همه ساله به مدت یک ماه برگزار می شود توجه به نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و سایر آثار مذهبی نیز به تدریج در قالب برگزاری نمایشگاه صورت گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمع آوری و ترجمه کلمات نورانی ائمه را جایز خواند و گفت: در این رابطه وظیفه مهمی بر عهده داریم.

حسینی درمورد سرمایه گذاری بیشتر در زمینه فرهنگ و هنر گفت: این سرمایه گذاری هدر نمی‌رود بلکه مانع تحریم های اقتصادی و دیگر کارها می شود.

وی افزود: یک کار فرهنگی و هنری پرجاذبه همه آثار منفی را کنار زده و همه را شیفته فرهنگ و هنر اسلامی می کند.

حسینی گفت: آمریکا با هدایت افکار عمومی زمینه را فراهم می کند تا کارهای خود را به انجام برساند ما نیز باید تلاش کنیم تا افکار عمومی جهان همراه ما باشند و این زمینه در فرهنگ دینی و اسلامی ما وجود دارد.

این اثر ارزشمند توسط جمعی از هنرمندان خوشنویس به نگارش درآمده و نگارش آن شش سال طول کشیده است.

کتاب نهج‌البلاغه در شمارگان دو هزار نسخه، قطع رحلی بزرگ، ۶۵۰ صفحه و مطابق با نسخه خطی دوره قاجار را انتشارات فرهیزش منتشر کرده است.

استاد امیرخانی از اساتید برجسته انجمن خوشنویسان، مقدمه این کتاب را نوشته است و اساتیدی چون محمدحسین‌بن‌علی‌عسگر ارسنجانی با خط نسخ، علی‌نقی شیرازی با خط نستعلیق، ملا غلامحسین شیرازی، متن توشیح آن را به نگارش درآورده‌اند و محمود مذهب‌باشی، تذهیب و تجلید آن را انجام داده است. (ایرنا)


jamejamonline.ir – 22 –

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ