رژیم غذایی؛ در برابر کودکان از آن حرف نزنید

۲۵ام بهمن ،

تغذیه > توصیه‌ها و آداب
یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان با تاکید بر اینکه صبحانه کودک باید حاوی مواد مغذی باشد، گفت: نان سبوس‌دار با پنیر یا کره، تکه‌ای گوشت مرغ همراه با گوجه فرنگی، کره بادام زمینی همراه با عسل بر روی نان تست، یک لیوان شیر و موز و عسل از انواع صبحانه‌هایی می باشند که کودکان تمایل بیشتری برای خوردن آنها در وعده صبحانه دارند.

دکتر جواد فیض در گفت‌وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه بی‌اشتهایی کودکان در اوایل صبح به سبب خوردن غذای پرحجم و سنگین شب قبل است، گفت: مادران نباید نگران صبحانه نخوردن کودکان باشند، در اغلب موارد خوردن غذاهای چرب و شیرین روز یا شب قبل سبب کم اشتهایی یا بی‌اشتهایی کودک هنگام صرف صبحانه می‌شود.

وی در ادامه افزود: در چنین شرایطی نباید به کودک اصرار کرد که حتما صبحانه بخورد، جایگزین کردن مقدار کمی مواد غذایی همراه با میوه سبب تمایل کودک به خوردن صبحانه می‌شود.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان با بیان اینکه کودکان در غذا خوردن از بزرگترها تقلید می‌کنند، گفت: در خانواده‌هایی که اشخاص رژیم غذایی دارند و صبحانه کم می‌خورند، طبعا کودک با ملاحظه این رفتار از وی تقلید می‌کند.

فیض خاطرنشان کرد: نباید در برابر کودک در مورد رژیم غذایی گفتگو شود، تا مشکل غذایی خصوصا در مورد صرف صبحانه کودک بوجود نیاید.

وی با بیان اینکه مقدار مصرف مواد غذایی در صبحانه باید به انتخاب کودک باشد، گفت: می‌توان نان کامل را در مخلوطی از دو عدد تخم‌مرغ همراه با شیر، زده آن را در مقداری کره کمی طلایی کرد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان همچنین افزود: مصرف ماست شیرین همراه با قطعاتی از میوه در کودکانی که ابتدای صبح شیر نمی‌خورند جایگزین مناسبی برای صبحانه است، تا به تدریج اشتهای کودک به خوردن مواد نشاسته‌ای افزایش یابد.

وی در پایان یادآور شد: نوشیدن آب میوه‌های طبیعی در ابتدای صبح سبب می‌شود علاوه بر اینکه ویتامین‌های بیشتری جذب بدن کودک شود، افزایش اشتهای کودک را نیز به همراه داشته باشد.


RSS
منبع:همشهری آنلاین
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *