رکورداران سی سال جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

۲۳م دیماه ،

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر؛ مسعود نجفی که مسئولیت جمع آوری این کتاب را عهده دار است در گفت و گویی ضمن اعلام این مطلب گفت: کتاب مرور سی سال جشنواره فیلم فجر مراحل آماده سازی نهایی اش را طی می کند و در یکی از بخش های آن سینماگرانی که در طول این سی دوره بیشترین جایزه و سیمرغ را دریافت کرده اند به تفکیک هر رشته معرفی می شوند.
وی با معرفی این سینماگران اظهار کرد: در تدوین  هایده صفی یاری با دریافت ۴ سیمرغ و حسین زندباف با ۲ سیمرغ بلورین و ۲ لوح زرین که در دوره های اول اهدا می شد رکورد دار می باشند، مجید انتظامی هم با دریافت ۴ سیمرغ بلورین در میان آهنگسازان بیشترین جایزه را گرفته و محمود کلاری هم مدیر فیلمبرداری است که ۴ سیمرغ و ۱ دیپلم افتخار دریافت کرده است.
نجفی ادامه داد: محمدرضا دلپاک  با ۷ سیمرغ  برای صداگذاری، جهانگیر میرشکاری با ۴ سیمرغ  و ۱ لوح زرین برای صدابرداری، امیر اثباتی  و ایرج رامین‌فر هر کدام با  ۴ سیمرغ برای طراحی صحنه، سعید ملکان با ۴ سیمرغ برای چهره پردازی و محسن روزبهانی با ۸ سیمرغ برای جلوه های ویژه دیگر رکورداران جشنواره فیلم فجر می باشند.
وی افزود: در بخش بازیگری هم که طرفدارن بیشتری دارد پرویز پرستویی با ۳ سیمرغ بلورین، ۱ دیپلم افتخار، ۱ سیمرغ ویژه و ۱ لوح زرین پرافتخارترین بازیگر است. فاطمه معتمدآریا هم با ۴ سیمرغ در میان بازیگران زن بیشترین جایزه را گرفته است.
گردآورنده کتاب مرور سی سال جشنواره فیلم فجر در ادامه خاطر نشان کرد: داریوش مهرجویی، رخشان بنی اعتماد و کامبوزیا پرتوی هرکدام  ۲ بار سیمرغ برای فیلمنامه گرفته اند ومجید مجیدی هم با دریافت ۴ سیمرغ بلورین پرافتخارترین کارگردان است.
نجفی ادامه داد: در طول سی دوره جشنواره فیلم فجر عباس کیارستمی با ۱ سیمرغ و۳ لوح زرین بیشترین جایزه ویژه هیات داوران را دریافت کرده است و در بخش بین الملل هم از میان سینماگران ایرانی ابراهیم حاتمی کیا و سید رضا میرکریمی با ۳ سیمرغ و داریوش مهرجویی با ۲ سیمرغ و ۱ جایزه بین المذاهب در صدر قرار دارند.
این نویسنده با اشاره به بخش بهترین فیلم گفت: در این بخش متاسفانه در طول سی دوره قبل روند مشخصی وجود نداشته است و سیمرغ در دوره هایی به تهیه کننده و در دوره هایی به کارگردان اهدا شده است که بخش فیلم برگزیده تماشاگران و فیلم های اول و دوم هم به همین شکل بوده است.
وی افزود: با احتساب کارگردانان، ۵ فیلم ابراهیم حاتمی کیا ( مهاجر، از کرخه تا راین، آژانس شیشه ای، بنام پدر، به رنگ ارغوان) در سی دوره قبل به عنوان بهترین فیلم انتخاب شده است. در ۱۵ دوره ای هم که سیمرغ ویژه تماشاگران اهدا می گردد فیلم های اصغر فرهادی (چهارشنبه سوری، دربارهٔ الی، جدایی نادر از سیمین)، کمال تبریزی(فرش باد، مارمولک، همیشه پای یک زن درمیان است) و ابراهیم حاتمی کیا(آژانس شیشه ای، ارتفاع پست، به رنگ ارغوان) بیشترین سیمرغ این بخش را گرفته اند.
 نجفی ادامه داد: در بخش مواد تبلیغی هم که در دوره هایی برگزیدگانش معرفی شده اند حیدر رضایی ۲ بار برای پوستر سیمرغ گرفته، عزیز ساعتی ۲ بار برای عکس و مرحوم ایرج گل افشان هم ۴  سیمرغ و ‌ ۲ دیپلم افتخار برای آنونس و تیزر گرفته است.
وی که تاکنون سردبیری بیش از ۲۰ کتاب قیلمشناخت جشنواره های مختلف را عهده دار بوده است در پایان گفت: بخش های دیگری هم در کتاب مرور سی سال جشنواره فیلم فجر آماده شده است مانند پرکارترین سینماگران در هر دوره به تفکیک حرفه هایشان که این اطلاعات را سید محمد صادق لواسانی جمع آوری کرده است.
نجفی اظهار امیدواری کرد این کتاب که زیر نظر محمد رضا عباسیان دبیر سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر آماده می گردد پیش از آغاز جشنواره آماده و عرضه گردد./ی۲


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ