رییس سازمان سنجش: ۴۱ درصد قبول شدگان دکتری ۹۱ در دانشگاه‌های خود قبول شده‌اند

۱۱ام بهمن ،

06d05421050330862d761ae23b96ee67.jpeg

رییس سازمان سنجش سنجش آموزش کشور، گفت: در سال جاری، ۴۱ درصد داوطلبان قبول شده در دوره دکتری، در دانشگاه محل تحصیل مقطع کارشناسی ارشد خود قبول شده‌اند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم خدایی در چهارمین نشست روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری، با بیان اینکه تخصصی شدن این آزمون سبب افزایش میزان پذیرفته‌شدگان دکتری در دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد شده است، تصریح کرد: در سال ۹۰، ۳۳ درصد داوطلبان مقطع دکتری را در دانشگاه محل تحصیل کارشناسی ارشد خود ادامه دادند، در حالی کە در سال ۹۱ این میزان به ۴۱ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به تخصصی‌تر شدن رشته‌های دوره دکتری ۹۲، تصریح کرد: در سال ۹۰ تعداد رشته‌های دوره دکتری ۱۰۸ رشته بود کە در سال ۹۲ این تعداد به ۲۸۵ رشته افزایش یافته است.

خدایی همچنین با اشاره به محورهایی کە در آزمون دکتری سال ۹۲ در نظر گرفته شده است، گفت: مواردی از قبیل زمان فارغ‌التحصیلی دانشجو و میزان معدل در نظر گرفته خواهد شد.

رییس سازمان سنجش با بیان اینکه در سال جاری ۸۳ درصد داوطلبان کمتر از چهار سال از فارغ‌التحصیلیشان می‌گذرد، اظهار کرد: این رقم در سال قبل ۷۴ درصد بوده است، همچنین معدل ورودی داوطلبان مقطع دکتری نیز در مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط ۱۷٫۲۰ و در مقطع کارشناسی ۱۵٫۷۱ بوده است کە نسبت به سال ۹۱، یک دهم درصد افزایش یافته است.

خدایی با بیان اینکه انتخاب رشته دوره دکتری ۹۲ از نیمه دوم فروردین ماه آغاز می‌شود، اظهار کرد: اعلام نتایج برائ معرفی اشخاص به دانشگاه‌ها برائ مصاحبه نیز در نیمه دوم اردیبهشت خواهد بود، بنابراین روسای دانشگاه‌ها باید سریع‌تر نسبت به اعلام ظرفیت نهایی پذیرش داوطلبان این دوره اقدام کنند.

وی افزود: در دانشگاه تهران ۴۵ درصد پذیرفته‌شدگان فارغ‌التحصیل همین دانشگاه می باشند کە این میزان در دانشگاه صنعتی شریف ۷۵ درصد و در دانشگاه امیرکبیر ۴۰ درصد است کە این شاخص‌ها نشان از افزایش کیفیت ورودی‌های مقطع دکتری دارد.

رییس سازمان سنجش ، گفت:در حال حاضر حدود هفت هزار نفر معدل بالای ۱۹٫۸۵ داریم.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ