زمینه سازی برای تسهیل واردات خودرو؟

۲۰فروردین۱۳،

زمینه سازی برای تسهیل واردات خودرو؟

تعرفه بالای واردات خودرو برای خودروسازان کشورمان همیشه به عنوان یک فرصت طلایی بوده تا با کمک آن تولیدات خود را گسترش دهند، اما با شرایط فعلی ظاهرا در قالب تهدیدی برای کاهش قیمت محصولاتشان در شرف شکسته شدن است.

به نقل از اقتصادآنلاین، خودروسازان این روزها در حالی به صورتی جدی به برداشته شدن تعرفه واردات در صورت عدم کاهش قیمت‌ها تهدید می‌شوند که به نقل از خودشان بیش از هر زمان دیگری زیر فشار هزینه‌های تولید می باشند و راهی برای کاهش قیمت ندارند. به نظر می‌رسد که این روزها خودروسازان در برزخی می باشند که تا پایان فروردین ادامه خواهد داشت.
چرا که خودروسازان اعلام کرده‌اند در صورتی که دستورالعمل قیمت‌گذاری مبتنی بر کاهش قیمت باشد، به آن عمل نخواهند کرد. این در حالی است که در صورت سرپیچی خودروسازان، ممکن است تهدید صفر شدن تعرفه واردات خودرو که از سوی بعضی اعضای شورای رقابت که نمایندگان مردم در مجلس هم می باشند، عملی شود. اما بعضی کارشناسان این دست تهدیدات را مقدمه‌ای می‌دانند برای تسهیل واردات خودروهای خارجی به کشور.
به عقیده این کارشناسان بعید نیست که صنعت خودرو نیز به سرنوشت برنج ایرانی دچار شود و با وجود تولید داخلی بازار کشور پر شود از تولیدات ارزان و بی‌کیفیت خارجی. این کارشناسان عقیده دارند که صنعت خودرو در حال حاضر به موضوعی برای حمایت‌های یک‌طرفه و ظاهری از عامه مردم تبدیل شده است. کارشناسان عقیده دارند تعطیلی این صنعت تبعات بیشتری برای مردم خواهد داشت؛ تبعاتی نظیر بیکاری، از بین رفتن تولید داخلی و ورود خودروهای بی‌کیفیت به داخل کشور. چرا که به عقیده آنها با توجه به افزایش نرخ ارز، خودروهایی که وارد کشور خواهند شد از تکنولوژی بالایی برخوردار نخواهند بود. حال با وجود این گمانه‌زنی‌ها از سوی کارشناسان و با وجود این نگرانی، منطق حکم می‌کند در رابطه با قیمت‌گذاری خودرو، تصمیمی گرفته شود که بزرگ‌ترین صنعت کشور به سرنوشت صنایعی مانند نساجی، کفش و… گرفتار نشود.

سه شنبه ۲۰ فروردین   ۱۵:۱۰

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *