زنان باردار کم سن نیاز بیشتری به حمایت مالی و عاطفی دارند

بهمن ۱۳۹۹
ممتاز نیوز: یک متخصص زنان، زایمان و نازایی با اشاره به اینکه زنان باردار در سنین پایین‌تر بیشتر به حمایت مالی و عاطفی اطرافیان خود نیاز دارند، گفت: اشخاص باردار در خانواده های کم درآمد به سبب نداشتن توان مالی کافی و هزینه‌های بالای درمانی کمتر مورد مراقبت‌های بارداری قرار می‌گیرند که این موضوع یکی از علل عمده بروز عواقب حاملگی در اشخاص باردار با سن کمتر است.

دکتر طاهره افتخار در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه توجه به سن مناسب بارداری یکی از مسائل بسیار مهم در زنان قبل از حاملگی است، گفت: در صورت عدم رسیدگی‌های کافی از جانب فرد و اطرافیان، بارداری در دو طیف سنی بسیار بالا و یا بسیار پایین، عوارض و خطراتی را متوجه مادر و جنین می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: عواملی همچون رشد جسمانی ناکافی، سوء تغذیه، فقر آهن و کلسیم در زنان باردار با سنین پایین‌تر معمولا فرد را بیشتر در معرض خطر و عوارض ناشی از بارداری‌های زودهنگام نظیر مرگ و میر نوزاد، زایمان زودرس و رشد ناکافی نوزاد قرار می دهد که در صورت حمایت این دسته اشخاص از سوی اطرافیانشان در بارداری‌های زودهنگام مشکلی متوجه مادر و جنین نمی‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، زنان باردار با سنین پایین در خانواده‌های کم درآمد را بیشتر آسیب پذیر دانست و گفت: اشخاص باردار در خانواده‌های کم درآمد به سبب نداشتن توان مالی کافی و هزینه‌های بالای درمانی کمتر مورد چکاپ و مراقبت‌های بارداری قرار می گیرند که این موضوع یکی از علل عمده بروز عواقب حاملگی در اشخاص باردار با سنین پایین‌تر است.

دکتر افتخار با اشاره به اینکه امکان خطر سقط جنین در اشخاص باردار در سنین بالا بیشتر است، افزود: به سبب مصرف و از کار افتادن تخمک‌های نرمال در زنان باردار با سنین بالاتر، این دسته از اشخاص بیشتر در معرض زایمان‌های سخت‌تر، عدم رشد جنین و امکان سقط جنین قرار دارند.

وی در پایان با اشاره به اینکه اشخاص باردار در سنین پایین باید بیشتر مورد حمایت اطرافیان خود قرار بگیرند، پیشنهاد کرد: اشخاص باردار با سن کم به سبب بر عهده گرفتن مسئولیت سنگین از لحاظ روحی، روانی و جسمی بیشتر دچار مشکل می شوند و آسیب پذیرتر می باشند، بنابراین این دسته از اشخاص باید بیشتر مورد حمایت مالی، عاطفی و معنوی اطرافیان خود قرار گیرند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ