زنان “سرمایه گذاران” بهتری می باشند یا مردان؟

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

بازار سرمایه طی سال های آینده احتمالا از انحصار مردان خارج خواهد شد.

به گزارش ممتاز به نقل از گروه بازار باشگاه خبرنگاران، مطالعات علمی نشان می‏دهند که بازده سرمایه گذاری زنان از مردان بیشتر است هر چند که توجیه دقیقی برای این پدیده وجود ندارد. 

اگر در موتورهای جستجوگر اینترنتی به دنبال فهرستی از موفق ترین سرمایه گذاران جهان بگردید، با فهرستی مواجه خواهید شد که قطعا نام هایی همچون وارن بافت و جورج سوروس در میان آن ها وجود دارند و البته نام هیچ زنی نیز در آن فهرست به چشم نمی‏ خورد.

بنابراین شاید طبیعی باشد که بعضی نتیجه گیری کنند که مردان، در مقایسه با زنان، سرمایه گذاران بهتری می باشند اما مطالعه دقیق تر بازارهای مالی نتیجه ای معکوس را به همراه دارد. نتایج یک تحقیق که توسط موسسه روثستاین کاس (Rothstein Kass) انجام شده نشان می‏دهد بازده سرمایه صندوق‏های سرمایه گذاری که توسط زنان مدیریت می‏ شوند در سال ۲۰۱۳ (تا ماه نوامبر سال ۲۰۱۳) معادل ۹٫۸ درصد بوده در حالی که میانگین بازده سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در مدت زمان مشابه تنها ۶٫۱۳ درصد بوده است.

هفته نامه اکونومیست می‏ نویسد که پیش از این نیز بررسی هایی صورت گرفته در بازارهای مالی از موفقیت بیشتر آن دسته از صندوق های سرمایه گذاری حکایت داشته اند که مدیریت آن ها بر عهده زنان بوده است.

اما چرا بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری به چنین نتیجه ای منجر می‏ شود؟ بعضی اعتقاد دارند که زنان در مقایسه با مردان ریسک پذیری کمتری دارند و به اصطلاح ریسک گریز می باشند و به همین خاطر بازده سرمایه گذاری آن ها بیشتر است اما اگر چنین ادعایی صحت داشته باشد، باید عملکرد آن دسته از صندوق های سرمایه گذاری که مدیریت آن ها بر عهده مردان است در سال هایی که سهام پرریسک بازده مناسبی دارند، بیشتر باشد و در سال هایی که سهام پرریسک در مقایسه با سهام کم ریسک بازده ناامید کننده ای دارند، صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت زنان عملکرد خیره کننده ای داشته باشند اما هفته نامه اکونومیست می‏نویسد که بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در دوره های مختلف چنین ادعایی را تایید نمی‏کند.

دلیل دیگری که برای عملکرد بهتر زنان در بازار سرمایه ذکر می‏شود این است که زنان معمولا مدیریت صندوق های سرمایه گذاری کوچک تر را در اختیار دارند و صندوق های کوچک تر به طور کلی بازده بیشتری دارند.

همچنین بعضی ادعا می‏کنند از آنجا که زنان ریسک پذیری کمتری دارند، در طول سال تعداد معاملات کمتری را انجام می‏دهند و سود بیشتر صندوق های سرمایه گذاری تحت مدیریت آن ها در واقع از هزینه تراکنش کمتر ناشی می‏شود و نه از سود سهام بیشتر. 

بدون در نظر گرفتن اینکه سبب عملکرد بهتر زنان در بازار سرمایه چیست، می‏ توان گفت که نتایج بررسی های اخیر به تغییر نگرش فعالان بازار نسبت به زنان منجر شده است.

زمانی بازارهای مالی از جمله بازار مالی لندن محیط هایی کاملا مردانه بودند اما اکنون تعداد زنان فعال در این بازار رو به افزایش است تا جایی که شاید طی دهه های آینده، فهرست موفق ترین سرمایه گذاران جهان از انحصار مردان خارج شود. 

انتهای پیام/

منبع:خبرآنلاین


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. سعید گفت:

    در سال های اخیر تعداد زیادی خبر مبنی بر اینکه هوش زن ها از مردها بیشتر است یا همین خبر وامثال این خبر ها متاسفانه بدون هیچ پایه و اساس علمی منتشر شده است همانطور که گفتم هیچ منبعی هم برای این خبر ها ذکر نشده است غالب این خبر ها بر پایه تفکرات دمده فمینیستی بوده و هدفی جز ایجاد تفکرات و غرور های بی پایه و اساس جلوگیری یا تخریب بنیاد خانواده ندارد بر پایه آخرین تحقیقات علمی قابل مشاهده درکتاب آناتومی پزشکی مغذ زن ها ۲۰۰_۲۵۰ گرم سبک تر ازمغذمرداها می باشد و قدرت تحلیل ریاضی زن ها نیز کمتر می باشد واینکه تصور سه بعدی در زن ها قوی تر است به هر صورت عنوان این دسته از خبر ها برفرض درست بودن هم چندان کمک خاصی به جامعه نمی کند بیست سال پیش که ابن گونه مقایسه های مغرضانه در جامعه مطرح نبود زندگی خانوادگی بهتر و آمار ازدواج بیشتر طلاق کمتر وکلا جامعه وضع نرمال تری داشت به امید آنکه روزه رسانه ها به جا درجه اینگونه اخبار بی مصرف راه حلی برای قراردادن زن مرد در جایگاه حقیقی خودشان در جامعه تلاش شود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ