زنجیره ارزش پتروشیمی نباید نصف می‌شد/ فعالیت دلالان در حاشیه بورس

۲۶ آبان iبه نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

arash khamooshi (2 of 39).jpg

رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با تاکید بر لزوم بازبینی تقسیم کار در وزارتخانه‌ها، گفت: از ابتدا نباید زنجیره ارزش پتروشیمی نصف می‌شد.

محمد زیار در گفت و گو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: صنایع پایه و میانی که در وزارت نفت قرار داده شده‌اند، رشد خوب و متقارنی دارند اما صنایع پایین دست (صنایع تکمیلی) پتروشیمی که وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی آن است، همگام، متقارن وهمراه با بخش بالا دست و میان دست رشد نکرده است.

وی سبب عدم رشد هماهنگ صنایع تکمیلی را جدایی زنجیزه ارزش پتروشیمی از بخش بالادست و میان دست دانست و گفت: از ابتدا نباید زنجیره ارزش پتروشیمی را نصف می‌کردیم چرا که این زنجیره یک پکیج است.

او ادامه داد: جدایی صنایع تکمیلی از صنایع بالادست و میان دست، iبه صورت ریشه‌ای سبب شده که نوع کاری که در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می‌شود با نوع کاری که در وزارت نفت انجام می‌شود، هماهنگی خوبی نداشته باشد.

سسیتم توزیع پاسخگو نداریم

مدیر توسعه صنایع پتروشیمی با اشاره iبه مشکلات توزیع صنایع تکمیلی اظهار کرد: کماکان شاهدیم که تعدادی از تولیدکنندگان نمی‌توانند در پایگاه اینترنتی iبهین یاب حضور داشته باشند، از سوی دیگر تعدادی از واحدهای ثبت شده، تولیدکننده نیستند بلکه کالا را می‌خرند و وارد فرآیند دلالی کرده و کالا را در حاشیه بورس iبه فروش می‌رسانند بنابراین ما هنوز یک سیستم توزیع پاسخگو برای کشور نداریم.

زیار تصریح کرد: با نگاه ریشه‌ای ملاحظه می‌شود که زنجیره پتروشیمی شامل صنایع پایه پتروشیمی، صنایع میانی پتروشیمی و صنایع تکمیلی پتروشیمی می‌شود.

مدیر توسعه صنایع پتروشیمی در پایان خاطرنشان کرد: تقسیم کار بین وزارتخانه‌ها iبه صورت کارشناسی نبوده است، باید تقسیم کارها در وزارتخانه‌ها بازبینی شود؛ متاسفانه مشابه چنین تقسیم کاری در وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم دیده شده است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ