زیان ۷ میلیارد دلاری اروپا از تحریم نفتی ایران در ۲ ماه گذشته

چکیده: در حالی که متوسط قیمت نفت یک ماه قبل از تحریم ایران از سوی اتحادیه اروپایی به ۹۵ دلار در هر بشکه رسیده بود با افزایش این رقم به ۱۰۲٫۵ و ۱۰۷٫۵ دلار در دو ماه پس از تحریم ایران هزینه واردات نفت این اتحادیه ۶٫۹ میلیارد دلار افزایش یافت.

در حالی که بیش از دو ماه از تحریم نفت ایران توسط اتحادیه اروپایی می گذرد بررسی تحولات بازار نفت نشان می دهد تحریم ایران تاکنون چندین میلیارد دلار برای اعضای این اتحادیه هزینه اضافی در بر داشته است.

آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد متوسط قیمت نفت برنت دریای شمال در ماه ژوئن، یک ماه قبل از اجرای عملی تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپایی ۹۵ دلار در هر بشکه بوده است و این رقم در نخستین ماه اجرای تحریم ها به ۱۰۲٫۵ دلار و در ماه دوم یعنی اوت به ۱۰۷٫۵ دلار در هر بشکه رسیده است.

حجم کل واردات نفت اتحادیه اروپایی نیز بالغ بر ۱۱ میلیون بشکه در روز اعلام شده است. بر این اساس اعضای اتحادیه اروپایی برای واردات ۱۱ میلیون بشکه نفت در ۳۱ روز ژوئن ۳۲٫۴ میلیارد دلار پرداخت کرده اند و هزینه واردات نفت آن ها در ماه جولای به ۳۵ میلیارد دلار و در ماه اوت به ۳۶٫۷ میلیارد دلار افزایش یافته است.

بدین ترتیب برآوردهای انجام شده نشان می دهد اتحادیه اروپایی در دو ماه پس از اجرای تحریم ایران ۶٫۹ میلیارد دلار هزینه بیشتر برای خرید نفت مورد نیاز خود بدون افزایش حجم واردات، پرداخت کرده است.

این در حالی است که به عقیده کارشناسان زیان های اروپا از تحریم ایران بسیار بیشتر از این رقم است. بسیاری از پالایشگاه های اروپایی بر اثر تحریم ایران و به دلیل افزایش قیمت نفت در بازار اروپا قدرت رقابت خود در مقابل پالایشگاه های آسیایی را از دست داده اند. پالایشگاه های اروپایی همچنین باید هزینه های زیادی را برای تغییر سیستم خود به منظور پالایش نفت های دیگر بپردازند.


ارانیکو – آخرین اخبار و مقالات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن