ستادهای پیش‌گیری از جرائم انتخاباتی اجازه بروز هیچ مشکلی در انتخابات را نمی‌دهند

۲۲خردادماه،

یک کارشناس حقوقی گفت: دستگاه قضا با تشکیل ستادهای پیش‌گیری از جرائم انتخاباتی، اجازه بروز مشکلات را نمی‌دهد و در صورت ملاحظه هرگونه تخلفی به خوبی برخورد خواهد کرد.

“عباس کاظمی” در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران دربارهٔ نقش دستگاه قضا در انتخابات اظهار داشت: متولی امر انتخابات، مجموعه وزارت کشور بوده که شامل فرمانداری، استانداری و نهاد وزارت کشور می‌شود که به سبب قانون براساس وظایف و امور محوله مدتی است که در تدارک برپایی انتخابات ریاست‌جمهوری است.

وی ادامه داد: به سبب قوانین و مقررات خاص در صورتی که در جریان برپایی انتخابات از زمان ثبت‌نام، آغاز فعالیت‌های انتخاباتی و روز انتخابات جرایم و تخلفاتی از سوی متولیان امر برگزاری انتخابات، کاندیداها، طرفداران و ستادهای انتخاباتی آنان، جراید کثیرالانتشار و رسانه‌های دیداری و شنیداری صورت پذیرد، دستگاه قضایی وظیفه رسیدگی به این جرایم را برعهده دارد.

کاظمی بیان داشت: مشکل اساسی که در زمینه پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی وجود دارد این است که بند پنجم اصل ۱۵۶ قانون اساسی در رابطه با پیشگیری از وقوع جرم از سوی قوه قضاییه، هنوز در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده است؛ بنابراین قوه قضاییه راهکار مشخصی برای پیشگیری از وقوع جرم ندارد و کارهایی که از سوی این قوه انجام شده، کارهای جسته و گریخته‌ای است که موفقیت‌آمیز نبوده است.

این حقوقدان با بیان اینکه دستگاه قضایی می‌تواند زمینه‌ای را ایجاد کند تا به محض ثبت‌نام و مشخص شدن اسامی نهایی نامزدهای انتخاباتی، با در اختیار گذاشتن قانون انتخابات و جرایم مرتبط با فعالیت‌های انتخاباتی مسائل را به آنان تفهیم کند، گفت: همچنین دستگاه قضا می‌تواند از کاندیداها تعهد بگیرد که چنانچه آن‌ها و طرفدارانشان مرتکب جرم شوند، برخورد قضایی صورت می‌پذیرد.

کاظمی تصریح کرد: کاندیداهای ثبت‌نام کننده که از فیلترهای قانونی وزارت کشور و شورای نگهبان گذر می‌کنند باید به امر شناساندن خود، بیان تجارب و فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی خود پرداخته و از تخریب و ایراد تهمت و اشاعه اکاذیب علیه دیگران اجتناب کنند.

این وکیل دادگستری اظهار داشت: متاسفانه رسیدگی به جرایم انتخاباتی از سوی دستگاه قضایی به نحو مطلوب اطلاع رسانی نشده است، اما دستگاه قضا با تشکیل ستادهای پیش‌گیری از جرایم انتخاباتی، اجازه بروز مشکلات را نمی‌دهد و در صورت بروز نیز به خوبی برخورد خواهد کرد.

کاظمی در پایان خاطرنشان کرد: دادستان هر شهرستان باید به صورت جداگانه برای انتخاب قاضی ویژه و شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات و جرایم انتخاباتی اقدام کند تا شاهد هیچ گونه مشکلی در این زمینه نباشیم.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن