سرنوشت قدیمی‌ترین زندانی زن بعد از ۷۳۰۰ روز

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

۷۳۰۰ روز از قتل مرموز مرد جوانی در جنوب تهران و قدیمی‌ترین زندانی زن می‌گذرد اما سرنوشت تنها متهم این پرونده هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

عصرخبر: تا کنون هشت بار برای فاطمه مطیع حکم قصاص و تبرئه صادر شده است اما هر بار حکم از سوی دیوان عالی کشور نقض شد. ۱۰ شهریور امسال او باردیگر محاکمه می‌شود و اگر این بار جلسه محاکمه به نتیجه نرسد مراسم قسامه سرنوشت فاطمه را مشخص می‌کند.

 رسیدگی به این پرونده از سال ۷۲ آغاز شد و با گذشت ۲۰سال هنوز به نتیجه نرسیده است.

تیرماه سال ۷۲ ماموران پلیس با دریافت خبر مرگ مشکوک مرد جوانی به نام مجید – در یکی از بیمارستان‌های جنوب تهران – با دستور قاضی کشیک ویژه قتل به تحقیق در این باره پرداختند.

بررسی‌های مقدماتی حاکی از آن بود که مجید روز قبل از مرگش به خانه یکی از آشنایانش به نام فاطمه رفته و چند ساعت بعد در حالی که نیمه جان در خیابان‌‌ رها شده بود، از سوی دوستانش به بیمارستان انتقال یافت. این در حالی بود که مجید در میانه راه اعلام کرده بود، مسمومش کرده‌اند. ساعاتی بعد از انتقال مجید به بیمارستان و با وجود تلاش‌های تیم پزشکی، او در جدال با مرگ مغلوب شد بنابراین تلاش برای افشای راز قتل کلید خورد تا اینکه فاطمه – ۵۳ ساله – فردی که آخرین بار مقتول به خانه‌اش رفته بود پس از دستگیری لب به اعتراف گشود و گفت که مجید را با خوراندن دوغ مسموم به سم گیاهی به قتل رسانده است.

در پی اعتراف‌های متهم، کار‌شناسان پزشکی‌قانونی نیز پس از کالبد شکافی و آزمایش‌های سم‌شناسی، سبب مرگ را استفاده از سم اعلام کردند. چند تن از اعضای خانواده و بستگان متهم نیز در تحقیقات قضایی، علیه او شهادت دادند. این در حالی بود که متهم در جلسات بازجویی منکر قتل شد و خود را بیگناه خواند.

فاطمه در جلسه دادگاه نیز قتل را انکار کرد و گفت که از ماجرای مرگ مجید چیزی نمی‌داند. او ادعا کرد: وقتی ماموران سراغ من و همسرم آمدند شوهرم از من خواست اعتراف کنم. او گفت که برایم رضایت می‌گیرد ولی این کار را نکرد و حالا می‌خواهم واقعیت را بگویم، من در این قتل بی‌گناه هستم.

قاضی دادگاه اظهارات فاطمه را قبول نکرد و با توجه به اعترافات اولیه این زن، برای او حکم قصاص صادر کرد. در این بین اولیای دم مقتول نیز که فاطمه را گناهکار می‌دانستند حاضر به اعلام گذشت نشدند. در حالی که فاطمه خود را در یک قدمی اعدام می‌دید خبر رسید دیوان‌عالی کشور حکم قصاص وی را تایید نکرده است. به این ترتیب فاطمه بار دیگر پای میز محاکمه رفت و این بار، کار به مراسم قسامه کشید.

در پایان این مراسم باز حکم مرگ برای زن میانسال صادر و این رای بار دیگر نقض شد. فاطمه در دور سوم محاکمات نیز به قصاص محکوم شد اما این بار هم دیوان‌عالی کشور به رای صادره ایراداتی گرفت و پرونده باز هم به دادگاه برگشت.

 فاطمه که در تمامی این محاکمه‌ها ادعای بی‌گناهی می‌کرد این بار انگشت اتهام را به سوی شوهر و برادر شوهرش گرفت و گفت روز اتفاق آن دو با مجید در خانه تنها بودند. محاکمه چهارم به نفع فاطمه تمام و او از اتهام قتل تبرئه و با سپردن وثیقه آزاد شد اما این بار خانواده مقتول به رای صادره اعتراض کردند و دیوان‌عالی کشور بعد از بررسی پرونده حکم را نقض کرد.

از اسفند سال ۸۷ پنجمین دور محاکمات قدیمی‌ترین زندانی آغاز شد و فاطمه یک‌بار دیگر به زندان رفت. او این بار هم‌‌ همان حرف‌های همیشگی‌اش را تکرار کرد اما برای چهارمین بار به قصاص محکوم شد و دیوان‌عالی کشور باز هم رای را تایید نکرد.

این روند ادامه داشت تا اینکه آخرین بار پرونده برای محاکمه به شعبه ۱۰۵ دادگاه شهرری فرستاده شد. قاضی خردمند هم پس از چند جلسه محاکمه، فاطمه را به قصاص محکوم کرد.

پس از صدور هشتمین حکم قصاص برای فاطمه وکیلش به رای صادره اعتراض کرد که قضات دیوان عالی کشور، حکم را نقض کرده و آن را برای رسیدگی دوباره به دادگاه بازگرداندند. این بار پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۰۶ دادگاه جزایی شهرری فرستاده شد و ۱۶ تیر اولین جلسه دادگاه برگزار شد. در جلسه محاکمه بار دیگر فاطمه مطیع بر بیگناهی خود تاکید کرد و گفت: چگونه می‌توانستم مردی را بدون هیچ‌گونه انگیزه‌ای به قتل برسانم.

وکیل خرمشاهی پس از دفاع از اتهام فاطمه بار دیگر این زن را بیگناه دانست و گفت: فاطمه بیگناه است و ۲۰ سال با شرایط بسیار سختی در زندان به سر برده است. از این پس جلسه صلح و سازش نیز موضوعیتی ندارد چرا که فاطمه جرمی مرتکب نشده که تقاضای بخشش کند به همین سبب از محضر دادگاه درخواست اقدام قانونی را دارم.

به گزارش قانون،عبدالصمد خرمشاهی، وکیل فاطمه دربارهٔ آخرین وضعیت قدیمی‌ترین زندانی زن گفت: جلسه بعد دادگاه ۱۰ شهریور برگزار می‌شود. در این جلسه ما برای بیگناهی فاطمه دفاع می‌کنیم. اگر قاضی دفاعیات مارا قبول کند حکم صادر می‌کند اما اگر قانع نشود سرنوشت فاطمه با مراسم قسامه گره خواهد خورد.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *