سفیدکننده های طبیعی دندان

بهمن ۱۳۹۸

راه های ساده ای برای سفید کردن دندان وجود دارد. چه کار ساده تر از خوردن میوه و سبزیجات خوش طعم؟ بله، خوراکی ها زیر را میل و دندان های خود را سفید کنید.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ سفیدی دندان ها به واسطه انواع خوراکی و سیگار و قهوه در معرض خطر قرار دارند. اگر مدام قهوه یا چای می نوشید و سیگار هم می کشید، پس بسیار نباید تعجب کنید چرا دندان هایتان زرد و لثه هایتان زشت شده اند. احتمالا یا از خمیردندان های سفیدکننده استفاده می کنید یا هرچند وقت یکبار نزد دندانپزشک می روید و جرم گیری می کنید. اما راه های ساده تری هم برای سفید کردن دندان وجود دارد. چه کار ساده تر از خوردن میوه و سبزیجات خوش طعم؟ بله، خوراکی ها زیر را میل و دندان های خود را سفید کنید.

توت فرنگی: این میوه زیبا و بسیار خوش طعم با اینکه قرمز است اما اسید مالئیک موجود در آن نوعی قابض طبیعی است که مانع از تغییر رنگ سطح دندان ها می گردد. برای بهره گرفتن از تاثیرات شگفت‌آور این میوه تابستانی بهتر است در انواع غذا، سالاد، صبحانه و … از آن استفاده کنید. البته می دانیم که دیگر فصل این میوه تمام شده است اما به طور کلی خواص آن را بدانید و در فصل خودش تا حد امکان از آن نوش جان کنید.

آجیل و دانه های خوراکی: جویدن این خشکبار که خشک می باشند سبب کنده شدن پلاک و لکه های روی سطح دندان های می گردد. به جای خوراکی های مضر، یک مشت از این تنقلات مفید که سرشار از ویتامین و پروتئین می باشند را در جیب خود بریزید و آنها را بجوید و لذت ببرید. سفت بودن آنها سبب سفیدی دندان های شما می گردد.

پیاز: البته، ما هم می دانیم بوی پیاز در دهان بسیار آزار دهنده است. به ویژه اگر پس از خوردن پیاز با کسی حرف بزنید آن طرف، بنده خدا از بوی بد ممکن است حالش بد شود، اما همین پیاز سبب سفیدی دندان های شما نیز می گردد. از آنجا که پیاز بی رنگ است هیچ لک و جرمی هم روی سطح دندان باقی نمی گذارد و خوردن آن مانند این است که دندان های خود را پس از غذا مسواک زده اید. خوردن پیاز خام یکی از مطمئن ترین روش ها برای سفیدی دندان ها است.

سیب: شاید گاز زدن به میوه های سفت کمی اذیت کننده به نظر برسد اما به دندان های شما کمک می کند. ترد بودن سیب سبب تقویت لثه و آب بسیار این میوه سبب تولید بزاق بیشتر می شوند که به طور طبیعی همه جرم و پلاک های روی دندان را می شوید و پاک می کند. قدیمی ها هم همیشه می گفتند اگر مسواک دم دست نیست، یک سیب سفت گاز بزن و بخور همان حکم مسواک را دارد. این گفته واقعا علمی و تایید شده است.

جوش شیرین: بهتر است هرچند وقت یکبار خمیردندان را نادیده بگیرید و روی مسواک جوش شیرین بریزید و دندان را مسواک بکشید. جوش شیرین پودری است که در همه خانه ها و سوپرمارکت ها پیدا می گردد. جوش شیرین که از نمک گرفته می گردد نوعی ساینده شیرینی پزی است که سبب از بین رفتن لکه ها و پلاک دندان می گردد.

جعفری و هویج: این سبزیجات نیز سرشار از آبی می باشند که برای سفیدی دندان ها بسیار مفید است. هویج و جعفری علاوه بر سلامت بدن برای سفید کردن و از بین بردن لکه های دندان ها نیز کاربرد دارند. همچنین سبب تقویت لثه و از بین رفتن غذاهای باقی مانده روی دندان نیز می شوند. می توانید عصرها یک یا دو عدد هویج را گاز بزنید و از انواع ویتامین ها و کارایی های مفید آن برای بدن بهره مند شوید.

بروکلی: برخلاف چغندر، این کلم خوشمزه و ترد روی دندان ها باقی نمی ماند و سبب اذیت شدن دندان ها هم نمی شود. بلکه برعکس، همه لکه های و جرم روی دندان ها را نیز از بین می برد و سبب سفیدی دندان می گردد. اگر بتوانید در بیشتر وعده های غذایی خود از گل‌چه های کوچک این کلم استفاده کنید، مثل این است که مدام مسواک می زنید زیرا آثاری از آلودگی روی دندان هایتان باقی نخواهد ماند.

آب: برای اینکه دهانتان خشک نشود و لبخند زیبایی هم داشته باشید، در طول روز آب بسیار بنوشید. پس از نوشیدن آب میوه و نوشیدنی های دیگر نیز آب بنوشید. این کار سبب می گردد تا لکه ای روی دندان شما باقی نماند. در ضمن، آب اجازه نمی دهد محیط دهان اسیدی و در نتیجه آن دندان هایتان خراب  بشود.  


 پنیر: پنیرهای سفت، همچون پنیرهایی که عشایر درست می کنند یا پنیرهایی که در پیش غذاهای خارجی آنها را میل می کنید، سرشار از کلسیم می باشند که سبب تقویت لثه و دندان می شوند. بیشتر پنیرها بی رنگ می باشند به این مفهوم که خودشان روی دندان شما لکه ایجاد نمی کنند پس تا می توانید از انواع پنیر در وعده های غذایی خود استفاده کنید. البته اگر با گردو همراه باشد بهتر است زیرا فسفر لازم برای هضم پنیر را می توانید از گردو تامین کنید.

پرتقال: این میوه شفاف و دوست داشتنی که فصل آن نیز رسیده است، با اسیدی که دارد همه جرم و لعاب باقی مانده روی دندان ها را می شوید و سبب سفیدی دندان ها می گردد. همان طور که می دانید پرتقال سرشار از ویتامین C است که برای سلامت عمومی بدن بسیار مفید است. این میوه را می توانید چهارقاچ، پوست کنده یا حتی آب آن را نوش جان کنید و از مزیت های متعددش لذت ببرید.

گلابی: این میوه بسیار خوش طعم سبب از بین رفتن بوی بد دهان و کشته شدن میکروب ها می گردد. گلابی بزاق دهان را افزایش می دهد و همه جرم و آلودگی های نشسته روی دندان هایتان را از بین می برد.

شیر و ماست: از همان بچگی همیشه شنیده ایم که شیر و ماست و به طور کلی لبنیات برای سلامت دهان و دندان بسیار مفید می باشند. شیر و ماست سبب از بین رفتن لکه های دندان و سفیدی آنها می شوند. کلسیم بالای این خوراکی ها سبب افزایش مقاومت و سفیدی دندان می گردد. البته همه خوراکی ها که سرشار از کلسیم می باشند – همچون اسفناج – سبب سفیدی دندان نمی شوند.

منبع: برترین ها


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ