سقوط احتمالی ۳۰۰ هزار تومانی قیمت سکه

۳۰م دیماه ،

بینا- رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر، نقره، سکه و صراف تهران از سقوط احتمالی ۳۰۰ هزار تومانی سکه تمام بهار آزادی با اجرای درست تصمیم اخیر دولت خبر داد.
به گزارش بینا، احمد وفادار در خصوص اختصاص ارز مبادلاتی به طلا و احتمال تغییر در شیوه قیمت گذاری طلا به مهر گفت: چنانچه بانک مرکزی در محاسبات خود برائ قیمت طلا و سکه، ارز مبادلاتی را به جای ارز آزاد، مبنا قرار دهد، مشروط بر آنکه سکه را در بازار بر مبنای قیمت مبادلاتی ارز، قیمت‌گذاری کرده و در اختیار صنف طلا و جواهر قرار دهد، نرخ سکه از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فعلی به یک میلیون تومان کاهش خواهد یافت.
رئیس اتحادیه صنف طلا، جواهر، نقره، سکه و صراف تهران افزود: چنانچه بانک مرکزی قرار را بر این بگذارد کە قیمت طلا و سکه را بر مبنای ارز آزاد محاسبه کند، به طور قطع اختصاص ارز مبادلاتی به طلا نیز تاثیری در قیمت بازار نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر، اگر بانک مرکزی، قیمت طلا و سکه را با نرخ مبادلاتی محاسبه کرده؛ ولی سکه به میزان کافی در اختیار صنف طلا و سکه قرار ندهد، به طور قطع قیمت سکه در بازار دو نرخی خواهد شد و قاچاقچیان نیز برائ خروج طلا از ایران وارد عمل خواهند شد.
وفادار در پاسخ به این سئوال مهر کە آیا فعالان بخش خصوصی نیز طلا وارد می‌کنند؟ گفت: میزان واردات طلا از سوی بخش‌خصوصی اندک است و تنها کسانی کە به کار صادرات طلا مشغول می باشند، واردات طلا به صورت شمش را نیز انجام می‌دهند تا با ایجاد ارزش افزوده بیشتر، سود ببرند.
وی خاطرنشان کرد: به سبب بالا بودن مالیات بر ارزش افزوده طلا کە به میزان ۵ درصد است، واردات طلا صرفه اقتصادی ندارد.وفادار همچنین از ممنوعیت واردات طلای ساخته شده خبرداد و تصریح کرد: از زمانی کە واردات طلای ساخته شده به کشور ممنوع شده است، واردات طلا به صفر رسیده است.

RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *