سلطانیه در گفت و گو با ایسنا: دبیرخانه آژانس مقصر طولانی شدن مذاکرات با ایران است

۱۵خردادماه،

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اظهارات مدیرکل آژانس دربارهٔ مذاکرات ایران و این آژانس گفت: این دبیرخانه آژانس است که مذاکرات را طولانی کرده است و باید سرزنش شود.

علی اصغر سلطانیه در گفت و گو با خبرنگار انرژی هسته ای ایسنا، با اشاره به اظهارات آمانو مبنی بر اینکه مذاکرات ایران و آژانس در یک دور باطل افتاده است، با بیان این که “من هم این مساله را قبول دارم”، افزود: اما این آژانس است که موضوع را طولانی کرده و باید سرزنش شود. در مذاکرات اخیر در وین آنها موضوعی را که دربارهٔ اش به توافق رسیده بودیم مجددا مطرح کردند.

وی ادامه داد: تا زمانی که مدالیته تدوین نشود و خواست ها در آن چارچوب قرار نگیرد، امکان توافق وجود ندارد و این نظر ایران را هر کشور عضو آژانس آن را تایید می کند. سلطانیه تاکید کرد: برای رسیدن به توافق بر سر مدالیته باید مدارک مربوط به ابعاد احتمالی نظامی تحویل ایران شود. همچنین باید پایان کار برای ما روشن باشد و اینکه وقتی به سوالات پاسخ داد، در پایان موضوع مختومه شود.

سلطانیه افزود: فعالیت های هسته یی ایران تحت نظارت کامل آژانس است که بر اساس گزارش آمانو از مسیر صلح آمیز انحراف نداشته است و بهتر است بعضی کشورهای غربی به جای جنجال سیاسی در آژانس اجازه دهند ایران و آژانس در فضای آرام به کار خود ادامه دهند. همچنین در چارچوب ۱+۵ باید رویکرد مثبت، سازنده و توام با احترام متقابل باشد و آنها بدون تاخیر به پای میز مذاکره بازگرداند.

وی در پایان با بیان اینکه امام خمینی (ره) سلاح هسته یی را محکوم کرده اند و رهبری ایران هم حرام بودن صلاح هسته یی را اعلام کردند، گفت: ایران متعهد به ان.پی.تی است اما هرگز از حق غیرقابل انکار استفاده از انرژی صلح آمیز هسته یی دست نخواهند کشید.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ