سلطان سلیمان عثمانی و خرم سلطان

 

سلطان سلیمان عثمانی و خرم سلطان

کتاب رمان (سلطانه ) نوشته ی (کالین فالکنر) داستان دختر روسی رو روایت میکنه که از کشورش دزدیده شده و برای رامشگری و خدمت به دربار (سلطان سلیمان عثمانی ) در سده ی شانزدهم میلادی ، آورده میشود.
این دختر تمام عزم خودش رو جزم میکنه که به پادشاه نزدیک بشه تا بتونه شخص امپراتور عثمانی رو بکشه و به این شکل انتقام خودش و هموطنانش رو از پادشاه سفاک عثمانی بگیره.
این رامشگر ساده ی حرمسرا تا جایی پیش میره که روزی (سلطانه ) یا ملکه ی رسمی امپراتوری عثمانی میشه.
 سریال (قرون باشکوه) از تلویزیونهای ( لیدر تی وی آذربایجان ) و ( دوبی تی وی امارات ) تحت نام (حریم سلطان) با برداشت از این وقایع پخش شده است.
 تفاوتهایی بین رمان (سلطانه ) و این سریال وجود داره .
ولی یه خط داستان مشترک هست و اون سلطانه شدن ( خرم بانو ) و عشق واقعی ( سلطان سلیمان ) به ایشان .
یک مورد دیگر هم باید اشاره کرد که اسم این دختر الکساندرا بوده که پادشاه بهش لقب ( خرم ) داد ولی چون ترکها حرف ( خ ) ندارند ( خرُم ) رو ( حوررم ) ادا میکنند که به خاطر همین تلفظ، عربها در دوبله ی سریالهاشون به ( حووییم) تغییر دادن.

 

در خود ترکیه پخش این سریال خیلی جنجال داشته . خیلی ها هم برای مخالفت با این سریال دست به تظاهرات زدن ولی این سریال ساخته و پخش شد.
حواشی زیادی داشته . از جمله فوت نویسنده اش در اواخر سریال.

با پخش هر قسمت از سریال “صد سال محتشم” در ترکیه، همواره به شمار بینندگان آن اضافه می‌شود.

این سریال زندگی یکی از سلاطین عثمانی را به تصویر می‌کشد. سریال “صد سال محتشم” از شبکه تلویزیونی خصوصی “شو تی‌وی” Show TV پخش می‌شود. این سریال به زندگی یکی از سلاطین امپراطوری عثمانی به نام سلطان سلیمان پرداخته که در قرن شانزدهم میلادی به مدت یی سال حکومت کرده بود.

 

 

سلطان سلیمان عثمانی و خرم سلطان

 

تقریبا در تمام کتاب‌های راهنمای سفر ترکیه سلطان سلیمان به عنوان مشهورترین و تأثیرگذارترین حاکم دولت عثمانی معرفی می‌شود. بنابر گزارشی که سایت اینترنتی بخش خبر شبکه‌ی اول تلویزیون آلمان در این باره منتشر کرده، این سریال تنها درباره فتوحات دولت عثمانی نیست، بلکه به زندگی خصوصی سلطان سلیمان نیز پرداخته است، در حقیقت به زندگی خصوصی‌ای که تصور می‌شود او داشته و در ترکیه بسیاری دقیقا با همین نکته مشکل دارند.

داستان بر اساس دختر روس و بسیار زیبایی به نام خرم بانو است که به عنوان یکی از زنان حرم سلطان سلیمان به ترکیه برده می شود. سلطان سلیمان عاشق زن اولش به نام بهار بود و به هیچ زن دیگری توجه نداشت.

خرم از کسی باردار می شود و این بچه را به عنوان پسر شاه جا می زند. شاهان عثمانی هیچ گاه با زنان ازدواج نمی کردند زیرا در گذشته یک بار ملکه شان را دشمن مجبور کرده بود که لباس هایش را در آورد و از جمع پذیرایی کنند خرم کاری می کند که شاه سلیمان با او ازدواج کند و اولین ملکه یا سلطانه عثمانی می شود در نهایت کاری می کند تا سلیمان تمام پسران خود را بکشد و پسر او را که در واقع پسر سلیمان نبود شاه کند و اینگونه او در خفا حکومت عثمانی را منقرض می کند.


 

مستندات تاریخی

 

بنا بر منابع اواخر سدهٔ شانزدهم و اوایل سدهٔ هفدهم، چون ساموئل تواردوسکی، شاعر لهستانی که دربارهٔ خرم سلطان در ترکیه به تحقیق و پژوهش پرداخته‌است، خرم احتمالاً دختر کشیشی ارتودکس از اوکراین بود. او در روهاتین، در ۶۸ کیلومتری جنوب شرقی لووف زاده شد. در دههٔ ۱۵۲۰ در یکی از یورش‌های مکرر تاتارهای کریمه به آن منطقه، اسیر و برده شد. احتمالاً ابتدا به بازار برده‌فروشان کافا و سپس به قسطنطنیه منتقل شد و از آنجا برای حرم‌سرای سلطان انتخاب شد.


او به‌سرعت مورد توجه سلطان قرار گرفت و حسادت رقبایش را برانگیخت. یک روز سوگلی سلطان، ماه دوران (همچنین معروف به گلبهار)، به‌شدت با او درگیر شد و به‌سختی او را کتک زد. سلطان سلیمان که از این قضیه دل‌آزرده شده بود، ماه دوران را به همراه شاهزاده مصطفی به مانیسا تبعید کرد. تبعید او را در ظاهر به دلیل رسم سنتی تربیت ولیعهد در شهری دیگر، انجام گرفت ولی واقعیت چیز دیگری بود. با رفتن ماه دوران، خرم به سوگلی بی‌رقیب سلطان یا خاصگی سلطان تبدیل شد. سال‌ها بعد، به دلیل ترس از شورش (ترسی که احتمالاً خرم سلطان به آن دامن زده بود)، سلطان سلیمان دستور داد تا پسرش مصطفی را خفه کنند و به قتل برسانند. پس از مرگ مصطفی، گلبهار موقعیتش در کاخ به عنوان مادر ولیعهد را از دست داد و به بورسا رفت.

نفوذ خرم بر سلطان به‌سرعت افسانه‌ای شد. او برای سلطان شش فرزند به دنیا آورد: مهر ماه، سلیم، بایزید، عبدالله، جهانگیر، و محمد. با زیر پا گذاشتن عادات و رسومات پیشین، خرم در نهایت از بردگی خارج شد و به بنده‌ای آزاد و همسر نکاحی سلطان بدل شد. بدین ترتیب سلیمان قانونی، اولین سلطان امپراتوری عثمانی پس از اورخان غازی شد که همسری رسمی اختیار می‌کرد. با این ازدواج، موقعیت خرم سلطان در کاخ افزایش یافت و در نهایت با اعمال نفوذ، پسرش سلیم را بر تخت حکومت نشاند. همچنین خرم به عنوان مشاور سلطان در امور کشوری عمل می‌نمود و احتمالاً بر امور خارجی و سیاست‌های بین‌المللی امپراتوری عثمانی نیز اعمال نفوذ می‌کرد. دو نامه‌ای که خرم به سیگیسموند دوم اوگوستوس، پادشاه لهستان نوشته بود، هم‌اکنون نیز موجودند و در طول حیات او، روابط امپراتوری عثمانی با دولت لهستان صلح‌آمیز بود. برخی از مورخین اعتقاد دارند که خرم سلطان با استفاده از قدرت سلطان سلیمان، حمله‌های مکرر تاتارهای کریمه به زادگاهش که برای گرفتن برده انجام می‌گرفت را کنترل کرده بود.


 

سلطان سلیمان عثمانی و خرم سلطان

 

خرم در ۱۵ آوریل ۱۵۵۸ درگذشت و در توربه‌ای (آرامگاه گنبدی‌شکل) زینت‌شده با نفیس‌ترین کاشی‌های ایزنیک که طرحی از باغ‌های بهشت بر روی آن‌ها نقش بسته‌است دفن شد. آرامگاه او در نزدیکی آرامگاه مجزا و حزن‌انگیزتر سلطان سلیمان، در مسجد سلیمانیه قرار دارد.

فروش نیم ست تیتانیوم حریم سلطان

ساخت کشور ترکیه

در بسته بندی اورجینال و شکیل

برای اولین بار در ایران با قیمتی استثنایی

 

 

قیمت : ۳۸۰۰۰ تومان

 

شامل یک جفت گوشواره، انگشتر، زنجیر و گردن آویز در بسته بندی شکیل

 

 

نیم ست تیتانیوم حریم سلطان یکی از جدیدترین مدل های نیم ست می باشد که توسط کشور ترکیه تولید و عرضه شده است. این نیم ست زیبا با ظاهر شیک از جنس تیتانیوم بوده و همچنین از چهار قطعه سنگ آرتمیس کهربا (رنگ سبز) در آن استفاده شده است. جلوه زیبا، ظرافت بی نظیر و شباهت کامل با نمونه اصلی از ویژگی های مهم این محصول می باشد. این نیم ست با بسته بندی شکیل و اورجینال شامل یک جفت گوشواره، انگشتر، زنجیر و گردن آویز برای اولین بار در ایران توسط فروشگاه میهن استور عرضه می شود.
این نیم ست  از جنس کروم (تیتانیوم) بوده که به هیچ وجه اکسیده نشده و رنگ آن ثابت خواهد ماند و همچنین زنجیر آن مدل کیبل است و از بهترین کیفیت برخوردار می باشد.

برای مشاهده توضیحات بیشتر کلیک نمایید

تا این لحظه ۵۷نظر ثبت شده
 1. مهسا :

  موافقم خرم حیله گر و مکار است براى رسیدن به خواسته هاش هر کارى مى کنه هیچ خط قرمزى براش وجود نداره اون وقت ازاین ….سعى مى کنند یه ملکه قدرتمند وبزرگوار بسازند اى ول چه با غیّرتند این ملت که زنهاى از خاندان با خون اصیل را فاحشه قاتل و توطئه گر نشان مى دهند اون وقت یه کنیز دست به دست شده را که خدا مى داند از کجا وبا چه هدفى أمده وگند زده به همه ى ارزش ها را وفادار بزرگوار وتازگى ها بهشتى جا مى زند ولى بدار ازاین زن اون مرد احمق وخرفت سلطان سلیمان که همه چیز را فداى هیچ چیز مى کنه بدبخت را آمدن با وجدان و دانشمند و بزرگوار وقدرتمند معرفى کنند احمق و ترسو بى غیرت وخاک بر سرش کردند

 2. بابک یوسفی :

  میتوانم بگویم که یکی از مزخرفترین شاههای عثمانی است که به خاطر وحود بی ارزشش فرزندان خود را نابود کرد لعنت بر او واجدادش

 3. فهیمه :

  تاریخ پادشاهان رو توی کتابهای درسیمون میخوندیم اما اینقدر که الان تو روحیه من تاثیر گذاشته ، قبلا اینطور نبود، انسان چقدر خودخواه که بخاطر موقعیتش فرزندان و نوه هایش را میکشد!

 4. امیر :

  من امیر هستم ۱۸ ساله دنبال یه دوست دختر می گردم

 5. نام شما...سارا :

  من عاشق خرمم اون خیلی باهوش

 6. الهه :

  بابا واسه یه فیلمی که کاملا با دروغ ساخته شده چه نظری دارین میدین . ااااههههههههههه به زندگیتون برسید

 7. سامان :

  سلطان سلیمان ب نظر من بزرگترین وقدرتمندترین پادشاه بود ولی در عین حال احمقترین هم بود اگر ابراهیم و پسرش و نمیکشت مثل ترکها قدرقی وجود نداشت

 8. سعید ارومیه :

  سلام به همه.عوض اینکه به این فیلم نگاه کنید و ۴چشمی دنبالش کنید بدونید که تو این فیلم به ایران و ایرانی خیلی توهین کردن.لباس زنونه فرستاد سلیمان به طهماسب شاه.اخه کجای تاریخ اینجوری نوشته؟.یکم غیرت و عرق ملی داشته باشید.ایران جز جنگ چالدران هیچ وقت مغلوب عثمانی نشده.بی عرضگی از صدا سیمای ماست که جوابی نمیده.عرق ملی داره از بین میره.بوس

 9. ماهک :

  الی حق داره خاک بر سر خرم

 10. نازنین کمینه :

  بسیار عالی وهیجانی بودولی ای کاش قسمت مرگ خرم سلطان رو نشون نمیداد خیلی برام سخت بود بهش عادت کرده بودم

 11. نونا :

  منم ازش متنفرم حقا که خدا حیوونو با حیوون جفت کرده اخه پادشاهم اینقدر نالایق و بی کفایت چجور دلت اومد پسر نازنینتو فدای این زن هرزه روانی کنی
  برامنم عجیبه چرا یه عده خوششون میاد از این ادم کش جانی بالفطره نمونه یه لجن واقعی که دنیا رو به کثافت کشید ورفت

 12. مهران :

  واقعا برای اونایی از شخصیت پست و کثیف خرم خوششون میاد متاسفم. حتما شخصیت خودشونم مثل اونه ….

 13. نرگس :

  من خیلی از خرم بدم میاد خیلی خودخواه و عقده داره چندبارتاحالاخواست پسر ارشد شاه رو بکشه درحالیکه یبارمحمت مریض میشه انقد گریه میکنه و به زمین و زمان تهمت میزنه

 14. الی :

  خاک بر سر خرم و هرکی طرفدارش!!!نمیدونم چرا بعضیا طرفدار این اهریمنن ؟؟!!!!از احمقیشونه دیگه!

 15. رها :

  بد نبود

 16. مریم :

  خرم فقط خوشکل بوده به خاطر همین جذب سلطان بوده . دلیل اینکه به خرم خیانت نمیکرد این بود که دیگران قیافه ی چنان جذابی نداشتن و گرنه یک پادشاه صد نفر دروش بدن . این فیلم همه ساختگیه

 17. مریم :

  این فیلم توهین به تمام زنانه . خاک بر سر خرم با این شخصیتش . اگه هرچه سلیمان بهش خیانت میکنه بازم دوستش داره به این دلیله که زن کم کسی نبوده . نمیخواسته موقعیت خودش و خراب کنه و هم اینکه به غیر از سنبل دیگه براش مردی نبوده .نمیخواسته طلاق شااااااااااااه رو بده .

 18. تکی :

  ادمهای کوته فکر از خرم خوششون میان . به نظر من اصلا زرنگ نیست . شانس داره . خب فیلمه دیگه واقعیت نیست . زن ظالم – ادم کش – دروغگو و پست فطرت .

 19. من سریال هریم سلطان را خیلی خیلی دوست دارم :

  من سریال هریم سلطان را خیلی خیلی دوست دارم

 20. مارال :

  من عاشق خرم سلطان هستم.خیلی محشره.هیف نیست که سلطان اینهمه عشقش نادیده میگیره..و اشک خرم درمیاره
  این مردا واقعا چه موجوداتی هستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • کیمیا :

   لایک میزنم به این حرفت خیلی سلیمان بیشور بود که رفت با اون فیروزه….

 21. محمد :

  واقعا دستتون درد نکند ولی این خرم چه زن کسافتی بوده…

  • کیمیا :

   خیلی هم خوب بوده تازه دلتم بخواد

 22. هادی :

  ایرانیها؟ چرا جمع میبندی مردم بیچاره چه گناهی دارن این تقصیره دولته که تبلیغات نمیکنه کتابای تاریخی روهم که قیمتشونو میکنن قد دیه خون باباشون یه فیلم درست و حسابی هم برای تاریخ کشورمون نمیسازن فقط بلدا درباره تاریخ عربا فیلم بسازن دیگه مردم چیکار میتونن بکنن  

 23. بهاره :

  به نظر من ما ایرانیها همیشه از اونچه که خودمون داریم و هستیم دور می افتیم در مقابل فرهنگ های بیگانه ، سریالهای بیگانه ها برامون جالب و حیرت انگیز میشن . این در حالیه که کورش ساه ما از لحاظ اقتدار و فرمانروایی صد تا سلیمان را میذاره زیر بغلش . بدبختی ما ایرانیها اینه که تمدنمون را زیر پا له میکنیم و چنگ میزنیم به ساخته های دست بیگانه ها .

  • کیمیا :

   من عاشق خرمم هم خوشگله هم باهوشه نمیشه یبار از نزدیک ببینمش؟

 24. amin :

  دم خرم سلطان گرم با همی جنکی

 25. شيرين :

  خرم سلطان یعنی نموته یک زن بودن

 26. بهمن از گرمی مغان :

  من ازتاریخ شناسان این شهرستانم واز بازدید کنندگان عزیز وگرامی خواهشمند است از این مطالب بهره کافی را ببرند ارزوی موفقیعت برای همه ی جوانان ایران زمین

 27. lili :

  تا حد امکان سعی شده که سریال جذاب و قابل توجه باشه.ما نمتونیم بر اونها خرده بگیریم.ضعف از ماست که با وجود هزاران داستان زیبای تاریخی که داریم یک فیلم یا سریال ازشون نداریم.اگر فیلمی تاریخی ساخته میشه یا درباره پیامبراست یا..یادتونه بعد از ساختن فیلم سیصد یهو همه کارگردانها تصمیم گرفتن درباره زندگی کوروش کبیر فیلم بسازن؟پس چی شد؟از ماست که بر ماست

 28. زاهد :

  سریال جالبیه اصلا فک کنید از رو تاریخ نوشته نشده

 29. خرم :

  خرم از خود رازی کی میمیری؟

 30. Niloufar :

  Berid kashketonoo besabin

 31. somi :

  من با شهلا موافقم خرم یک جنایتکار بود برده ای که به خاطر رسیدن به اهدافش دودمان عثمانی را به باد داد واقفا این ترکهای ترکیه غیرت ندارند که این فیلم رو ساختن
  من نمیدونم خرم با این همه ظلمی که میکنه چرا به جزاش نمیرسه؟

 32. رها :

  چیزی که مسلمه این که این فیلم کاملاً برخلاف شواهد تاریخی هستش ولی ملت بدون آگاهی میشینن و نگاه میکنن و جالبتر لذت میبرن.
  ممنون از شما برای آگاه رسانی

 33. یامور :

  تاریخ درس عبرتی بشه واسه همه مردانی که به خاطر حیله گری زنانشان مادر وخواهر و همه کسان خود را دل آزرده میکنند

 34. شیما :

  نمیدونستم خیالی باشه فکر میکردم براساس واقعیته به هر حال قشنگه اما کاش واقعیتو نشون میدادن

 35. شهلا :

  خرم یکی از زنهای هرزه اون دوره بودکه همین الان هم ازشون زیاده که برای اهدافشون دست به هر جنایتی میزنن خرم یکی از منفورترین زنان تاریخه

  • مهران :

   کاملا با شهلا، یامور، سمی، خرم، تکی و الی موافقم. جای تاسف داره که بعضیااز پست بودن اون موجود کثیف و هرزه لذت میبرن.

 36. حسینی :

  جالب بود

 37. Niloufar :

  سلام!
  ما ایرانیها همیشه همه را میخواهیم محکوم کنیم و بد جلوه دهیم .
  آخه این چیزا چی میگید مگر پادشاهان ایرانی آدم نکشتند جنگ نکردند مگر نادر به هندوستان حمله نکرد مگر آدم نکشت برید کتاب تاریخ خودتان را بخوانید بد نظر های منفی دهید . مگر پادشاهان ایرانی کشوری را فتح نکردند و میخواستند همه را از ان خود کنند. مگر فقط سلیمان بود که خیانت و جنایات میکرد !!!!
  تو رو خدا دست بردارید.
  من نمیخوام از سلیمان دفا کنم هرکسی خیانت کرده در این دنیا نمیشود همه را متهم و ظالم نام برد سلیمان هم برای خدمات به کشورش میجنگید.
  نه مثل اونایی که نشستن تو خونه تخمه میشکنن و عینه خیالشون نیست الان چه جنایتهای تو دنیا و همون ایران داره رخ میده

  • زاهد :

   ایول بابا نیلوفر جان

  • ناصر :

   با حرفات تا حدودی موافقم ام بدان که علت لشکر کشی نادر شاه به هندوستان عدم تحویل دادن شورشیان حکومت توسط هندوها بود

  • فاطمه :

   خرم سلطان در حقیقت زن یهودی است که نام حقیقی او خرم سلطان نیست …او زنی هست که با دسیسه موجب حمله عثمانی به ایران در زمان صفویه میشود …سپاه عثمانی به تفنگ مجهز بوده درنتیجه ایرانیان را قتل میکنند …باز هم اگه دوست دارین برید این فاحشه یهودی رو نگاه کنید

 38. behnoosh :

  این کتاب سلطانه را از کجا میشه خرید.البته در اصفهان؟

 39. محبوبه قاهری :

  توب..شاد..باحال..انفجاااااااار

 40. پرنیا :

  ag aksas aishtar aod kheili behtar mishod.
  ba in hal mamnon kiss.kh kh kh…

 41. جالب بود خیلی خوب بود :

  سریال جالبی هست انسان لذت میبرد

 42. سارا :

  محشششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششششر بود

 43. farima :

  مطالب خوبی بود خیلی ممنونم

 44. ramin :

  man migoiam ke matale shoma gheire vagheii ast chon dar serialash hamchin chizi namaiesh dade nashode ast

 45. *reza* :

  بد نبود.به قول بقیه ممنون

 46. aylar :

  واقعالذت بردم.ممنون ازعکس های قشنگتان

 47. sareh :

  باحال بوووووووووود

 48. سپیده :

  ممنون از عکس های زیبای شما
  ((((((((((((:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *