سناریوهای مختلف برای قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح درخواست مشوق‌های تازه ایران از دولت و مجلس به‌ منظور افزایش جاذبه‌های اقتصادی در توسعه صنعت پتروشیمی برای سرمایه‌گذاران خصوصی و بین‌المللی، گفت: کند شدن روند توسعه‌ صنعت پتروشیمی بعد از خصوصی سازی و عقب افتادن از رقبا از جمله دلایل ارائه سناریوهای تازه برای اصلاح قیمت خوراک مجتمع های پتروشیمی‌ است.

محمد حسن پیوندی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ممتاز نیوز، در خصوص قیمت خوراک صنعت پتروشیمی گفت: در حال حاضر دربارهٔ نرخ خوارک کارهای مطالعاتی را انجام می دهیم تا بتوانیم شرایط ایده آل توسعه صنعت پتروشیمی را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: موضوع خوراک پتروشیمی از نظر جذب و هدایت سرمایه های سرگردان بسمت تولید مورد توجه بوده چرا که در فعال شدن فرآیند تولید و ایجاد اشتغال که از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید است نقش اساسی دارد.

پیوندی با اشاره به اجرای اصل ۴۴ و خصوصی سازی صنعت پتروشیمی، گفت: بحث توسعه صنعت پتروشیمی مورد توجه وزیر نفت بوده و ایشان بر افزایش ارزش محصولات این صنعت از ۲۰ میلیارد به ۴۰ میلیارد دلار تاکید کرده اند و این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاری های کلان در این بخش. 

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار داشت: با توجه به اینکه کشور ما جزء تولید کنندگان متانول و اوره است، در همین راستا پیشنهادی در مورد قیمت خوراک متان در این صنعت ارائه کردیم و معتقدیم که این قیمت باید به سطح قیمت منطقه یعنی نرخ عربستان و قطر برسد.
 
پیوندی اظهار داشت: موضوع دوم خوراک مایع در این صنعت است که سرمایه گذاری در این بخش در طی سالهای اخیر به سبب افزایش قیمت نفت خام تا ۱۰۰ دلار و در نتیجه افزایش قیمت خوراک های مایع متوقف شده است بطوری که با افزایش قیمت نفت و خوراک نفتا و میعانات گازی، سرمایه گذاران چندان رغبتی برای سرمایه گذاری در این  زمینه را ندارند و پروپلین که از واحد های الفین مایع بدست می آید به شدت کاهش یافته و این موضوع در بازار مشکل آفرین شده است.

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در خصوص  افزایش جاذبه‌های اقتصادی در توسعه صنعت پتروشیمی برای سرمایه‌گذاران خصوصی و بین‌المللی، گفت: بهره‌مندی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از امتیاز مشوق خوراک مایع برای توسعه صنعت پتروشیمی و غلبه بر رقبای منطقه‌ای، توسعه زنجیره ارزش و در نهایت ایجاد اشتغال و ارزش افزوده از مهمترین سناریوهای روی میز توسعه این صنعت است.

وی با اشاره به نامناسب بودن قیمت خوراک مایع که منجر به وقوع مشکلاتی در تولید محصولات پتروشیمی شده است افزود: از این رو لازم است یا فرمول محاسبه خوراک مایع بر اساس مصوبه مجلس محترم اصلاح و شفاف شود یا با در نظر گرفتن مشوق‌های لازم زمینه ترغیب سرمایه گذاران در این نوع واحدها را فراهم کنیم.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در قیمت خوراک مایع مشوق‌هایی را به عنوان نمونه به صورت ۳۰ درصد به عنوان مشوق در نظر گرفته شود اما این مشوق‌ها به صورت ودیعه در اختیار وزارت نفت باقی بماند، اظهارداشت: این مشوق‌ها درصورتی ارائه شود که به همین میزان سرمایه گذار بالادستی در توسعه صنایع پتروشیمی و صنایع تکمیلی سرمایه گذاری نماید. 

وی افزود: به این ترتیب از محل مشوق های خوراک، نه تنها صنعت توسعه یافته وکشور  بهره مند شده است، بلکه مجتمع های پتروشیمی نیز در مجموعه زنجیره ارزشی که ایجاده کرده اند سود می‌کنند و بدنه دولت و تصدی گری دولت نیز افزایش نمی یابد.

پیوندی پیشنهاد دیگر را در نظر گرفتن مشوق‌های پلکانی خوراک در ۵ سال اول کاری یک مجتمع پتروشیمی عنوان کرد و گفت: در این سناریوی پیشنهادی زمینه بازگشت سرمایه سریع تر در صنعت پتروشیمی فراهم می گرددو سرمایه گذاران علاقه بیشتری برای حضور پیدا می کنند.

وی همچنین در خصوص نرخ خوراک گاز برای طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی توضیح داد: در این بخش هم پیشنهاد می کنیم که قیمت گاز طبیعی قابل رقابت با کشورهای منطقه همچون عربستان و قطر باشد.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ