سناریوی انقراض یوزپلنگ ماده منتفی است + فیلم

ایسنا/سمنان مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان از رویت و تصویربرداری از پنج قلاده یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران خبر داد و گفت: خوشبختانه این تصاویر که یک یوزپلنگ مادر و توله‌هایش را نشان می‌دهد، سناریوی انقراض یوزپلنگ آسیایی ماده را منتفی و امید دوباره‌ای به حیات وحش تزریق می‌کند.

امیر عبدوس در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت این تصویربرداری از یوزها، اظهار کرد: اهمیت این تصویربرداری از آن جهت است که آخرین گزارش مستند ما از مشاهده یوزهای ماده در پارک توران به رویت تابستان سال گذشته در منطقه چاه‌شیرین برمی‌گشت.

وی ادامه داد: مشاهده نشدن طولانی‌مدت یوزهای ماده، این دلهره و اضطراب را ایجاد کرده بود که با توجه به این‌که یوزهای تلف‌شده در محور عباس‌آباد میان‌دشت در این هفت هشت سال همگی ماده بودند، ممکن است که پارک ملی توران دیگر یوزپلنگ ماده نداشته باشد که خوشبختانه تصویربرداری امروز این امید را زنده کرد.

عبدوس با بیان این‌که البته گزارش‌های دامداران، مردم محلی و مشاهدات میدانی و همچنین بررسی ردپاها در پارک توران گویای این بود که یوزپلنگ ماده در پارک توران وجود دارد، افزود: با وجود این گزارش‌های ثبت‌نشده، تصویربرداری امروز ، تصویر امیدوارکننده و مستندی از حضور یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان با بیان این‌که محیط زیست استان به موازات حفاظت از زیستگاه‌ها، تکثیر در اسارت را نیز در برنامه داشته، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تلاش‌های زیادی برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران صورت گرفته و از همین رو بود که اگر قرار بود که دیگر شاهد یوزهای ماده در این زیستگاه مهم نباشیم، هزینه‌های انجام‌شده به نوعی بر بادرفته تصور می‌شد.

وی با بیان این‌که حقوق دامداران منطقه با اعتبارات دولتی با هدف حفاظت از یوزپلنگ ایرانی پرداخت شده بود، اظهار کرد: اقداماتی از قبیل این‌که، این منطقه از دامداران تخلیه شده، حدود پنج کیلومتر از محور عباس‌آباد – میان‌دشت به صورت دوطرفه با هدف کاهش تصادفات حیات‌وحش، فنس‌کشی و تابلوهای هشداردهنده در منطقه نصب و حداکثر سرعت در این محور به ۸۰ کیلومتر کاهش یافته و… که اقدامات پرهزینه‌ای هم بودند، همه و همه با هدف حفاظت از یوزپلنگ صورت گرفته است. لذا مشاهده خانواده پنج قلاده‌ای امروز بسیار امیدوارکننده بوده و نشان می‌دهد که این تلاش‌ها به بار نشسته است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص چگونگی تصویربرداری امروز(پنج‌شنبه،‌ ۲۵ اردیبهشت۹۹)، گفت: این تصاویر از طریق دوربین‌های تله‌ای صورت گرفته و تصاویر مادر و سه توله از چهار توله آن کاملا گویا است. البته بررسی‌های همکاران ما نشان می‌دهد که این یک خانواده پنج قلاده‌ای است که دربر گیرنده ماده یوز و چهار توله است، اگرچه در تصاویر ثبت‌شده تنها تصویر مادر و سه توله آن قابل رویت است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ