سه عامل اصلی مرگ و میر ایرانیان؛ تصادف، مواد مخدر و سوختگی

به گزارش خبرآنلاین؛ سازمان پزشکی قانونی کشور، اعلام کرد: در سال‌های ۱۳۸۸، ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰، حوادث رانندگی، مرگ‌های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و سوختگی در رتبه‌های اول تا سوم مرگ‌های غیرطبیعی افراد در اجساد ارجاعی به پزشکی قانونی هستند.

در طول این سه سال ۱۸۸ هزار و ۹۲۸ جسد در تالارهای تشریح پزشکی قانونی کشور معاینه شده که در ۶۶ هزار و ۲۹۱ مورد آنها علت مرگ حوادث رانندگی، در ۱۱ هزار و ۴۷ مورد مرگ‌ ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و در شش هزار و ۶۵۴ مورد مرگ ناشی از سوختگی اعلام شده است.

همچنین سهم حوادث رانندگی (با وجود داشتن رتبه اول در علت مرگ افراد در هر سه سال) در مرگ افراد در فاصله سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ سیر نزولی داشته به این معنا که سهم آن از ۳۷٫۵ درصد سال ۱۳۸۸ به ۳۲٫۱ درصد در سال ۱۳۹۰ رسیده ‌است.

 سهم مواد مخدر و سوختگی نیز در مرگهای غیرطبیعی افراد در این سال ها با کاهش مواجه بوده است به نحوی که در سال ۱۳۸۸، ۶٫۹ درصد اجساد معاینه شده به دلیل سوء مصرف مواد مخدر و ۳٫۷ درصد به دلیل سوختگی فوت کرده بودند در حالی که این ارقام در سال ۱۳۹۰ به ترتیب به ۵٫۸ و ۳٫۳ درصد از کل مرگ‌های همان سال کاهش یافت.

کل اجساد معاینه شده در سال ۱۳۹۰، ۶۲ هزار و ۴۷۳ مورد بود که علت مرگ ۳۲٫۱ درصد آنان حوادث رانندگی، ‌۵٫۸ درصد سوء مصرف مواد مخدر و ۳٫۳ درصد سوختگی بوده است.

لازم به یادآوری است در ۲۳٫۳ درصد از اجساد ارجاعی، علت مرگ پس از بررسی های انجام شده طبیعی تعیین شد.

۴۷۴۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ