سوری به ایسنا اعلام کرد: کمتر از ۱۰درصد تجهیزات پارس جنوبی چینی است

2643.jpg

“اگر کسی در سکوهای پارس جنوبی قطعات و تجهیزات چینی پیدا کرد؛ من به او جایزه می‌دهم.” این جمله واکنش مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس است به گفته‌ برخی کارشناسان و سازندگان داخلی مبنی بر استفاده از قطعات بی‌کیفیت چینی در طرح‌های توسعه‌ فازهای پارس جنوبی.

موسی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد این گفته رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت مبنی بر ایجاد مشکل در زمان بهره‌برداری از فاز‌های پارس جنوبی به دلیل استفاده از تجهیزات بی‌کیفیت چینی تصریح کرد: جنس چینی مانند هر جنس دیگری که در کارخانه تولید می‌شود اگر استاندارد‌های مواد اولیه و ساخت و مشخصات فنی را رعایت کند و در عین حال نظارت بر آن هم صورت گیرد، مورد قبول است و مهم نیست که کجای دنیا تولید شده است.

سهم کالای چینی در سکوهای پارس جنوبی صفر است

وی در پاسخ به این سوال که چند درصد از تجهیزات و قطعات به کار رفته در پارس جنوبی ساخت چین است، تصریح کرد: “کمتر از ۱۰ درصد از کالاهای مورد نیاز به کار رفته در پارس جنوبی چینی است، البته این رقم در ساخت سکو‌های فاز‌های در حال توسعه پارس جنوبی مانند سکوی فاز ۱۷ و ۱۲ صفر است.”

او با بیان این که استفاده از تجهیزات چینی در پارس جنوبی بسیار نادر است، خاطر نشان کرد: تجهیزاتی هم که در چین ساخته می‌شود تحت نظر سازنده‌های بزرگ اروپایی است. ضمن این‌که هر تعداد سازنده چینی که به ما معرفی می‌شود، بازدید از کارخانه آنها صورت می‌گیرد و در زمان ساخت نیز بر مواد اولیه و چگونگی ساخت آن نظارت می‌شود.

به گفته‌ی مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس این نظارت‌ها متعدد و به روش‌های گوناگون توسط پیمانکاران، کارفرمایان و سازمان‌های نظارت و بازرسی فنی صورت می‌گیرد.

لایه‌های متعدد نظارتی بر تجهیزات استفاده شده در پارس جنوبی

او با اشاره به این‌که به دلیل پیچیدگی صنعت نفت کمتر ریسک استفاده از کالاهای با‌کیفیت پایین پذیرفته می‌شود، خاطر نشان کرد: لایه‌های کنترلی متعدد وجود دارد که مانع ورود کالاهای بی‌کیفیت به صنعت نفت می‌شود.

وی با اشاره به این‌که برای آن‌که مشخص شود چه کارخانه‌هایی کالاهای با استاندارد تولید می‌کنند، فهرستی از اسامی شرکت های داخلی و خارجی تولید‌کنند‌ه‌ی تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت نفت (vendor list) تهیه شده است، یاد‌آور شد: در داخل کشور هم شرکت‌های سازنده‌ای وجود دارد که کالاهای بی‌کیفیت تولید می‌کند، اگرچه تعداد آنها خیلی کم است. البته این موضوع شامل حال شرکت‌های خارجی هم می‌شود. چرا فکر می‌کنید فقط کالای چینی بی‌کیفیت است؟ در حالی که کالاهای اروپایی بی‌کیفیت نیز وجود دارد. به‌طور مثال ۱۰ سال پیش لوله از اسپانیا وارد کردیم اما به دلیل بی‌کیفیت بودن برگشت داده شد و آن را به طور کامل کنار گذاشتیم؛ چرا که استاندارد‌های فنی در زمان ساخت آن کاملا رعایت نشده بود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس در پایان با اشاره به این‌که اگر در ساخت کالایی استاندارد‌های فنی رعایت نشود، این کالا در هر کجای دنیا مانند اروپا، کره جنوبی، چین و ایران ساخته شود، مورد قبول واقع نمی‌شود، بر استاندارد بودن کلیه قطعات و تجهیزات به کار رفته در طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در چهارمین کنفرانس خطوط انتقال نفت و گاز با انتقاد از فرهنگ نامناسب اتکاء به تامین‌کنندگان خارجی به خصوص تولید‌کنندگان چینی گفته بود که برخی از مشتریان تجهیزات صنعت نفت به بهانه‌ی قیمت بالا، کیفیت پایین و مدت زمان تحویل بالای تجهیزات داخلی نسبت به واردات محصولات بی‌کیفیت چینی اقدام می‌‌کنند.

سیروس تالاری مدعی شده بود که با توجه به استفاده این قطعات بی‌کیفیت چینی در فاز‌های پارس جنوبی به گفته‌ی برخی از مدیران و مسوولان حاضر در عسلویه خدا به داد ما برسد زمانی که این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند !

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ