سومین طرح افزایش تولید نفت ایران در خلیج‌فارس راه‌اندازی شد

محمود زیرکچیان زاده در گفتگو با مهر درباره جزئیات راه اندازی سومین طرح افزایش تولید نفتخام ایران در منطقه خلیج فارس در سال ، گفت: با راه اندازی چاه های جدید ظرفیت تولید نفت از میدان دریایی رشادت به بیش از ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اعلام اینکه در روزهای نخست فروردین ماه سالجاری تولید نفت از ۲ چاه جدید دریایی میدان رشادت افزایش یافته بود، تصریح کرد: بر این اساس با راه اندازی سویمن حلقه چاه تولید نفت از این میدان دریایی برای دویمن بار در سالجاری افزایش یافت.

 

این مقام مسئول همچنین با یادآوری اینکه برای سالجاری طرحهای جدید افزایش تولید نفت از منطقه خلیج فارس در میادینی همچون هنگام، رشادت، فروزان و هندیجان در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: با بهره برداری از این طرحهای جدید تا پایان سالجاری در مجموع حدود ۱۰۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت ایران در خلیج فارس افزوده می شود.

 

به گزارش مهر، نخستین طرح افزایش تولید زودهنگام نفت خام ایران در خلیج فارس در روزهای نخست فروردین ماه سالجاری با راه اندازی یک حلقه چاه دریایی در میدان رشادت عملیاتی شد.

 

با راه اندازی این چاه در مجموع ظرفیت تولید روزانه نفت از میدان دریایی رشادت از مرز ۱۰ هزار بشکه در روز عبور کرده است.

 

در طرح توسعه میدان نفتی رشادت حفاری ۵ حلقه چاه‌ توسعه‌ای به صورت Batch Drilling در دستور کار شرکت نفت فلات قاره قرار گرفته است، همزمان با حفاری چاهها، تاکنون نصب و راه اندازی خطوط لوله زیر دریایی و کابل‌ اندازی ۵ رشته کابل برق چاه‌های این سکو به پایان رسیده است.
  
پیش بینی می شود با تکمیل مراحل مختلف توسعه ای فاز دوم توسعه میدان رشادت با ظرفیت تولید روزانه ۴۰ هزار بشکه تا اسفند ماه و فاز نهایی توسعه این میدان دریایی با مجموع ظرفیت ۷۶ هزار بشکه تا سال در مدار بهره برداری قرار بگیرد.
 
میدان نفتی رشادت (رستم) در سـال ۱۳۴۵ شمسی (۱۹۶۵ میلادی) در فـاصـله ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان در آبهای خلیج فارس کشف شد.

 

همچنین دومین طرح افزایش تولید نفت ایران سالجاری در طرح توسعه میدان نفتی ابوذر به عنوان یکی از بزرگترین میادین نفتی خلیج فارس عملیاتی شد.

 

بر این اساس  با اقدامات انجام گرفته تولید نفت در بزرگترین میدان نفتی کشور در آبهای خلیج فارس روزانه ۶ هزار و ۵۰۰ بشکه افزایش یافته است.
 
میزان ذخیره درجای میدان ابوذر پیشتر حدود ۳ میلیارد بشکه نفت برآورد شده بود که با مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته مشخص شد که میزان ذخایر نفت آن به چهار میلیارد بشکه افزایش پیدا کرده است.
 
میدان نفتی ابوذر در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی جزیره خارک واقع شده است. این میدان در سال ۱۳۴۹ شمسی با حفر ۶ حلقه چاه اقتصادی شناخته شد و عملیات بهره‌برداری از آن به طور کامل در سال ۱۳۵۵ شمسی آغاز شد.

MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ