سینمای ایران و هالیوود فیلم مشترک می‌سازند؟

اولین پروژه سینمایی بین ایران و هالیوود همان‌طور که چندی است مطرح شده قرار است حمله ناو آمریکایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایرباس ایرانی در سال ۶۷ و شهادت تعدادی از هموطنان‌مان را به تصویر بکشد و گویا این روزها جواد شمقدری سرگرم خواندن نسخه بازنویسی شده فیلمنامه‌ای است که این عملیات تروریستی را از زبان یک آمریکایی روایت می‌کند.
جواد شمقدری ـ رییس سازمان سینمایی کشور ـ در گفت‌وگویی با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره نخستین پروژه سینمایی مشترک ایران و هالیوود بیان کرد: حدود یکسال قبل آقای اسکات فرانک از سوی یک شرکت هالیوودی که بیشتر در کانادا مستقر است، فیلمنامه‌ای را درباره‌ی هواپیمای مسافربری ایرباس ایران که در سال ۶۷ توسط ناو آمریکایی سرنگون شده بود به ما ارائه دادند و من شخصا این فیلمنامه را مطالعه کردم.
وی در عین حال ادامه داد: فیلمنامه‌ی ارائه‌شده از سوی این کمپانی آمریکایی دارای اشکالاتی بود و ما هم درباره آن نقطه‌نظراتی داشتیم و نهایتا قرار شد با یکی از دوستان دوباره روی این فیلمنامه کار شود. اکنون فیلمنامه مجددا آماده شده است و آن را در دست بررسی داریم.
رییس سازمان سینمایی خاطر نشان کرد: به زودی وضعیت‌ ساخت این فیلم سینمایی مشخص می‌شود. اگر فیلمنامه‌ی اصلاح‌شده، خوب شده باشد آن را از امسال در دستور کار قرار می‌دهیم تا هرچه سریع‌تر روند ساخت‌اش شروع شود.
وی هم‌چنین درباره امکان نمایش بین‌المللی این فیلم اظهار کرد: شرکت ارائه‌دهنده فیلمنامه در آمریکای شمالی پخش فیلم‌ دارد. یکی از شروط ما این بوده که آنها حقوق پخش اثر را پیشاپیش خریداری ‌کنند، با این شیوه پس از ساخت فیلم، نمایش آن هم در کشور‌های مختلف دنیا تضمین می‌شود.
به گفته جواد شمقدری، شخصیت اصلی داستان اولین پروژه مشترک بین ایران و هالیوود، یک آمریکایی است که در جنگ عراق حضور داشته است. او پس از جنگ، وارد ایران می‌شود و از سوی یک خانواده ایرانی مورد احترام قرار می‌گیرد، اما متوجه می‌شود که پدر این خانواده قربانی حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرباس ایرانی‌ای بوده‌اند که سال ۶۷ در خلیج فارس سرنگون شد و این در حالی است که پدر او هم به نوعی شاهد سرنگونی آن هواپیما بوده است.
به گزارش ایسنا، ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷، هواپیمای مسافربری شماره ۶۵۵ ایران‌ایر که از بندرعباس به مقصد دوبی در حرکت بود، هدف موشک هدایت شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی امریکا قرار گرفت و بر فراز خلیج فارس سرنگون شد.
در این اقدام تروریستی، ۲۹۰ سرنشین هواپیما که ۶۶ نفر از آنها کودک بودند، شهید شدند. در آن زمان، هیچ کدام از خدمه ناو وینسنس نه تنها تحت پیگیرد قرار نگرفتند بلکه ویل راجرز، فرمانده ناو جنگی در پایان خدمت مدال گرفت و به این اقدام وی اشاره‌ای نشد.
قرار است اسکات فرانک نویسنده و کارگردان آمریکایی با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، اولین پروژه مشترک سینمایی بین ایران و آمریکا را به این ماجرا اختصاص دهد.


سیمرغ | تازه های فرهنگ و هنر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ