شرایط انتصاب مدیران نهادهای مالی فعال در بورس تعیین شد

با تصویب هیئت دولت

هیئت وزیران، صلاحیت های حرفه ای لازم برای انتصاب مدیران نهادهای مالی، ناشران اوراق بهادار و تشکلهای خود انتظام را تعیین کرد.

به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد شورای عالی بورس و اوراق بهادار و به استناد ماده (۱۳) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ـ مصوب ۱۳۸۸تصویب کرد.

براساس این مصوبه، صلاحیت حرفه اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل ناشر اوراق بهادار ونهادهای مالی و تشکل‌های خود انتظام از حیث سوابق تحصیلی و تجربی منوط به احراز شرایطی برای اعضای هیئت مدیره ناشر اوراق بهادار مانند داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط با موضوع فعالیت ناشر، داشتن پنج سال سابقه کار مفید و مرتبط با موضوع فعالیت ناشر و برای مدیر عامل ناشر اوراق بهادار، داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط و داشتن حداقل پنج سال سابقه کار مفید و مرتبط با موضوع فعالیت ناشر تعیین شده است.

بر این اساس ، این احراز صلاحیت برای اعضای هیئت مدیره نهادهای مالی و تشکلهای خود انتظام، داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط و داشتن حداقل سه سال سابقه کار مفید و مرتبط تعیین شده است.

همچنین شرایط احراز صلاحیت برای مدیر عامل نهادی مالی و تشکلهای خود انتظام داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط و مدارک قابل قبول دال بر آشنایی با مبانی مدیریت، اقتصاد، حسابداری و قوانین و مقررات مرتبط و داشتن حداقل پنج ال سابقه کار مرتبط تعیین شده است.

بر اساس این مصوبه، سازمان در مواردی از هر یک از مدیران اشخاص تحت نظارت سلب صلاحیت می کند که این سلب صلاحیت در صورتی که مشخص شود مدیر انتخاب شده یا تایید صلاحیت شده از ابتدافاقد یکی از شرایط صلاحیت خرفه ای بوده یا محکومیت قطعی کیفری موثر داشته است انجام می شود.

بر این اساس ، سلب صلاحیت در صورتی که مشخص شود مدیر انتخاب شده یا تایید صلاحیت شده یکی از شرایط صلاحیت حرفه ای را از دست داده یا به موجب حکم صادره از مراجع ذی صلاح قضایی محکومیت قطعی کیفری موثر پیدا کرده است و همچنین در صورت محکومیت قطعی مدیر به هر یک از جرایم مالی شامل کلاهبرداری ،‌اختلاس ،‌خیانت در امانت،‌جرائم موضوع فصل ۶ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران،‌سرقت، جعل ، استفاده از سند مجعول ، پولشویی ، ورشکستگی به تقلب و دریافت و پرداخت رشوه صورت می گیرد.

همچنین مدیران اشخاص تحت نظارت در صورت ارتکاب تخلفات با تصمیم سازمان سلب صلاحیت می شوندکه این سلب صلاحیت در صورتی که مشخص شود مدیر انتخاب شده یا تایید صلاحیت شده یکی از شرایط صلاحیت حرفه‌ای را از دست داده یا به موجب حکم صادره از مراجع ذی صلاح قضایی محکومیت قطعی کیفری موثر پیدا کرده است و همچنین در صورت محکومیت قطعی مدیر به هریک از جرایم مالی شامل کلاهبرداری، اختلاس، خیانت در امانت، جرائم موضوع فصل ۶ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، سرقت،‌جعل، استفاده از سند مجعول ،‌پولشویی ، ورشکستگی به تقلب و دریافت و پرداخت رشوه صورت می گیرد.

براین اساس، در صورت سلب صلاحیت از هر یک از مدیران اشخاص تحت نظارت،‌مرجع انتخاب کننده راسا موظف است نسبت به برکناری وی ظرف یک ماه اقدام کند.

همچنین در صورت عدم برکناری ، سازمان نسبت به ارسال اخطار برکناری مدیر سلب صلاحیت شده به آن مرجع اقدام خواهد کرد . در صورت عدم برکناری مدیر سلب صلاحیت شده ظرف پانزده روز از تاریخ ابلاغ اخطاریه، مرجع انتخاب کننده متخلف محسوب و به تخلفات وی، حسب مورد طبق آیین نامه اجرایی ماده ۱۴ قانون رسیدگی می شود.

بر این اساس ، در صورتی که سازمان از مدیری سلب صلاحیت کند مدیر مزبور می تواند ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ، از تصمیم متخذه به هیئت مدیره سازمان اعتراض نماید نظر هیئت مدیره سازمان در این خصوص قطعی و لازم الاجرا است.

براین اساس، کسانی که قبل از ابلاغ این آیین نامه به عنوان مدیر یکی از اشخاص تحت نظارت اتخاب شده اند باید صلاحیت حرفه‌ای موضوع این آیین نامه را داشته باشند . اشخاص تحت نظارت مکلفند حداکثر تا یکسال پس از ابلاغ این آیین نامه نسبت به انتخاب افراد دارای صلاحیت حرفه ای به جای آن دسته از مدیرانی که شرایط صلاحیت حرفه ای موضوع این آیین نامه را ندارند،‌اقدام کنند در غیر این صورت مطابق ترتیبات مقرر در این آیین نامه اقدام می شود.


آخرین اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ