شرط کلینتون برای شرکت در نشست سوریه

وزیر خارجه آمریکا حضور خود در نشست بین‌المللی درباره سوریه را به توافق شرکت‌کنندگان با لزوم انتقال قدرت در دمشق مشروط کرد.
به گزارش سی‌ان‌ان، یک مقام آمریکایی اعلام کرد: هیلاری کلینتون احتمالا در نشست بین‌المللی درباره سوریه شرکت می‌کند اما در صورتی که شرکت‌کنندگان با انتقال قدرت در دمشق موافقت کنند. این نشست قرار است به پیشنهاد کوفی عنان در ژنو برگزار شود.

بر اساس این گزارش، روسیه مخالف این ایده است که سایر کشورها انتقال سیاسی در کشور دیگر را دیکته کنند و تاکید دارد، این تصمیمی است که سوری‌ها خود باید اتخاذ کنند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: برای ما مساله اصلی این است که حاضران نشست با مسیر پیشرو از جمله انتقال سیاسی در سوریه موافقت کنند. فکر می‌کنم اگر کوفی عنان بتواند شرکت‌کنندگان در نشست را به توافق با این طرح وادار کند، آن زمان نشست برگزار خواهد شد. این چیزی است که لازم است ما پیش از برگزاری نشست از آن مطلع شویم.

وی ادامه داد:‌ اگر سایر حاضران با این موضوع موافقت کنند، وزیر خارجه آمریکا در نشست حضور می‌یابد و ما برای پیشبرد این مساله تلاش می‌کنیم. مساله‌ای که قابل قبول نیست این است که صرفا به خاطر گفتگو با رژیم سوریه، مذاکره برگزار شود. این دیدگاه ماست و فکر می‌کنم دیدگاه بسیاری از اعضا جامعه بین‌المللی باشد.

به گفته این مقام آمریکایی،‌ قرار است هیلاری کلینتون هفته جاری در سن پطرزبورگ، با سرگی لاوروف،‌ وزیر خارجه سوریه دیدار کند و موضوع سوریه در دستورکار آنها خواهد بود. وزیر خارجه آمریکا همچنین قصد دارد فروش سلاح روسیه به دولت بشار اسد را مورد بررسی قرار دهد.

سی‌ان‌ان در گزارش خود نوشت: در بعد دیگری از درگیری میان روسیه و آمریکا، مسکو خواستار حضور ایران در این نشست است. کوفی عنان نیز گفته ایران باید بخشی از راه‌حل باشد. اما دولت اوباما مخالف حضور ایران است.

۲۶۱۵۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ