شمارش معکوس برای تکمیل اولین چاه توصیفی در فاز ۱۴ پارس جنوبی آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایرنا ‘حمیدرضا شفیعی مکوند’ روز دوشنبه در این باره توضیح داد: با توجه به سیاست وزارت نفت مبنی بر شتاب بخشیدن به اجرای فازهای باقیمانده پارس جنوبی، کارکنان این شرکت تلاش دارند تا یک هفته دیگر عملیات حفاری و تکمیل چاه ارزیابی (SPD 14A-08) را به اتمام برسانند.

وی با اشاره به این که حفاری در فاز ۱۴ بر اساس قرارداد با شرکت نفت و گاز پارس به صورت کلید در دست به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شده است، گفت: با پایان گرفتن حفاری چاه ارزیابی، عملیات حفر ۲۲ حلقه چاه توسعه ای در این فاز آغاز خواهد شد.

شفیعی مکوند افزود: برای توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، ۴۴ حلقه چاه توصیفی و توسعه ای حفاری می شود که حفاری ۲۲ حلقه آن به عهده شرکت ملی حفاری ایران است و هم اکنون دو دستگاه حفاری این شرکت در این فاز گازی مستقر شده است.

مدیر پروژه حفاری فاز ۱۴ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: همزمان با پیشبرد عملیات حفاری در این فاز، حفر دومین حلقه چاه توصیفی نیز در این موقعیت در حال اجرا است و پیش بینی می شود تا دو ماه آینده به پایان برسد.

فاز ۱۴ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب گاز ترش و ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی در دست اجراست.

این فاز به روش تامین مالی فاینانس از محل منابع داخلی و اوراق مشارکت با برآورد مالی ۶ میلیارد و ۱۴۳ میلیون دلار از سوی کنسرسیومی متشکل از ۸ شرکت پیمانکار و سازنده ایرانی در منطقه پارس ۲ ( پارس کنگان) و حوزه آب های مشترک ایران و قطر در دست اجراست.

۷۱۶۲/۶۴۲/۳۲۰

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۱۹۹۹۵۶


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ