شمش‌های طلایی که طلا نبودند

حادثه > خارجی
جواهرفروشی در منطقه منهتن آمریکا به حقیقتی تلخ مواجه شده و دریافت شمش‌های طلایی که وی برای فروش در اختیار مشتریان قرار داده‌است،‌کاملا هم از جنس طلا نسیتند.

ابراهیم فادی، نام مهندس شیمی است که کشف کرد تعدادی از شمش‌های طلایی که در فروشگاهی در Dimond District در منهتن به فروش می‌رسند، از جنس طلای خالص نیستند. وی پس از خریداری چهار شمش طلای ۲۸۳ گرمی تصمیم گرفت با توجه به گزارش‌هایی که از فروش شمش‌های تقلبی منتشر شده‌بودند، اصل بودن شمش‌هایی که خریداری کرده بود را آزمایش کند.

وی که برای خریداری این شمش‌ها ۱۰۰ هزار دلار پرداخت کرده‌بود بر روی این شمش‌ها با استفاده از ابزار دریل حفره‌ای ایجاد کرده و متوجه شد در زیر لایه طلایی روی شمش، لایه‌ای خاکستری رنگ دیده می‌شود که بعد‌ها جنس این فلز تنگستن شناسایی شد. از آنجایی که تراکم تنگستن و طلا بسیار به یکدیگر نزدیک است،‌تشخیص دادن آن در زیر لایه‌ای از طلا کار بسیار دشواری است.

رویدادی مشابه در انگلستان نیز رخ داده است درحالی که در سال ۲۰۱۰ نیز وب‌سایتی در آلمان ادعا کرده بود شمشی ۵۰۰ گرمی را از بانکی ناشناخته دریافت کرده و آن شمش نیز لایه‌ای از طلا بود که از تنگستن پر شده بود.

طلا

بر اساس گزارش این سایت، شمش ابتدا شمشی اصل و حقیقی بوده که از شماره ردیف و اسناد و مدارک قانونی برخوردار بوده، سپس درون شمش خالی شده و با تنگستن پر شده‌است. سپس با بسته شدن حفره های ایجاد شده بر روی شمش، این عملیات پیچیده برای تولید شمش تقلبی به پایان رسیده است.

در پی این رویداد‌ها، شرکت Manfra, Tordell& Brooks، شرکتی سوئیسی که تولید شمش‌های طلا را به عهده دارد از خریداران درخواست کرده تا شمش‌های طلا را تنها از فروشندگان معتبر خریداری کنند. گزارش این کلاه‌برداری‌ها به FBI و سازمان اطلاعات آمریکا داده شده و درحال حاضر بررسی و تحقیق بر روی این‌ پرونده آغاز شده‌است.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، این شمش‌های تقلبی درست مانند تکه شکلاتی هستند که با فویلی طلایی رنگ بسته‌بندی شده‌اند. به گفته فادی فردی که این تکنیک را برای جعل شمش‌ها انتخاب کرده فردی بسیار حرفه‌ای بوده است.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ