شورای عالی بانکداری نرخ بهره صنعت را ۵ درصد بالا برد، خودرو گران می گردد

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

دبیر شورای تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو؛

بر اساس بخش‌نامه شورای عالی بانکداری نرخ بهره اعطایی به صنعت ۵درصد افزایش پیدا خواهد کرد که بر این اساس بهره بانک‌های دولتی حداقل ۲۵ درصد و بانک‌های خصوصی نیز آزادانه هر بهره ای که صلاح بدانند از تولید کننده دریافت خواهند کرد.

خبراقتصادی: دبیر شورای تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو گفت: افزایش نرخ بهره بانکی بر قیمت تمام شده خودرو تاثیر مستقیم دارد.

آرش محبی نژاد، دبیر شورای تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص افزایش نرخ بهره بانکی اظهار داشت: اخیراً بخش نامه ای از سوی شورای عالی بانکداری به بانکها ابلاغ شد که براساس آن نرخ بهره اعطایی به صنعت ۵درصد افزایش پیدا خواهد کرد. بر این اساس بهره بانکهای دولتی حداقل ۲۵ درصد و بانکهای خصوصی نیز آزادانه هر بهره ای که صلاح بدانند از تولید کننده خواهند گرفت.

وی افزود:همچنین طی هفته های قبل مطالبی در خصوص افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها مطرح شد که با این اوصاف فعالین حوزه صنعت خودرو سازی معتقدند که قیمت تمام شده خودرو نیز افزایش پیدا می‌کند این در حالی است که هم اکنون با وجود تورم و کاهش قدرت خرید مردم هم اکنون نیز بهای خودرو برای قشر متوسط جامعه سنگین است.

محبی نژاد گفت: برای تثبیت نرخ خودرو راه حل کاهش نرخ بهره های بانکی است نه افزایش آن، زیرا با افزایش ۵درصدی نرخ بهره بانکی قیمت تمام شده خودرو تا  یک و نیم درصد افزایش پیدا می‌کند، قراردادهای یک طرفه تولید برانداز است و با افزایش نرخ بهره های بانکی نرخ مواد اولیه پتروشیمی‌ها، فولاد وآهن نیز رشد می‌کند و تورم به این راحتی‌ها مهار نخواهد شد.

وی تصریح کرد:هم اکنون قیمتها به صورت دستوری و تکلیفی ثابت مانده و برای سال تازه به دولت پیشنهاد می‌دهیم تا نرخ مواد اولیه و بهره‌های بانکی را کنترل کند.

دبیر شورای تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو خاطر نشان کرد: تثبیت و یا کاهش نرخ خودرو منوط به تصمیمات دولت است و قطعه ساز و خودور ساز در این بین مقصر نیست زیرا ۳۵ درصد از ۷۰ درصد مواد اولیه در تولید خودرو از سوی دولت تامین می‌شود و با افزایش نرخ بهره های بانکی ما شاهد رشد قیمت مواد اولیه و حامل‌های سوخت  نیز خواهیم بود این در حالی است که صنعت خودرو با توجه به کاهش قدرت خرید مردم تمایلی به افزایش قیمت‌ها ندارد.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ