شکایت بانک ملت از خزانه‌داری انگلیس در نوبت بررسی

گردآوری توسط گروه بیمه ممتاز نیوز

بینا: شکایت بانک ملت از وزارت خزانه‌داری انگلیس برای مطالبه ۴ میلیارد غرامت به سبب ازدست دادن معاملات بین‌المللی در نتیجه تحریم‌های این کشور، در نوبت بررسی دادگاه تجاری لندن قرار گرفت.

به گزارش فارس به نقل از وال استریت ژورنال، بانک ملت، بزرگ‌ترین بانک خصوصی ایران، در حال انجام مراحل شکایت از وزارت خزانه‌داری انگلیس برای مطالبه حدود ۴ میلیارد دلار غرامت به سبب ازدست دادن معاملات بین‌المللی در نتیجه تحریم‌های این کشور علیه این بانک است.

یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری انگلیس گفت که نمی‌تواند اظهار نظری در مورد روند حقوقی در حال انجام این پرونده  داشته باشد.

این شکایت روز جمعه در دادگاه تجاری لندن در نوبت رسیدگی قرار گرفت.

سروش زای‌والا، وکیل این بانک در این‌باره گفت: بانک ملت به دنبال دریافت ۳٫۹۸ میلیارد دلار غرامت برای از دست دادن معاملات بین‌المللی در نتیجه تحریم‌های دولت انگلیس است.

این دعوی به دنبال حکم دادگاه عالی انگلیس در ماه ژوئن ۲۰۱۳ که تحریم‌های علیه این بانک توسط دولت انگلیس در سال ۲۰۰۹ را غیرقانونی اعلام کرد، مطرح شد.

دادگاه عالی انگلیس، تحریم‌های بانک ملت را به سبب اینکه این بانک یک موسسه مالی دولتی نیست و همینطور به سبب  نبود شواهدی مبنی بر کمک این بانک در برنامه هسته‌ای ایران، غیرقانونی اعلام کرده بود.

در آن زمان، وزارت خزانه‌داری انگلیس نسبت به حکم دادگاه عالی این کشور ابراز ناراحتی کرد؛ همچنین این وزارتخانه اعلام کرد که در هر حال این حکم توسط اداره مسدود کردن دارایی‌های اتحادیه اروپا لغو شده است و تحریم‌ها همچنان در مورد این بانک پابرجاست.

بر اساس این گزارش، دولت انگلیس به عنوان بخشی از اقدامات کشورهای غربی علیه ایران، تحریم‌هایی را  به تعدادی از شرکت‌های ایرانی اعمال کرده است.

این آخرین دعوی علیه دولت انگلیس، پس از اینکه گروهی از شرکت‌های کشتیرانی و بانک‌های ایرانی از جمله بانک ملت در دعواهای حقوقی در اعتراض به تحریم‌ها در دادگاه‌های اروپایی پیروز شدند، مطرح شد.

اتحادیه اروپا، این نهادها را که به سبب این احکام از تحریم‌ها معاف شده‌اند، یا دوباره تحت تحریم‌های تازه قرار داده یا برای این احکام درخواست استیناف داده است.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ