شیر، لبنیات و بستنی سنتی غیرپاستوریزه سبب تب مالت می‌شود

آبان ۱۳۹۹

ممتاز نیوز : فوق‌تخصص عفونی اطفال گفت: در مسافرت‌ها شاهدیم اشخاص از شیر تازه، سرشیر، پنیر، بستنی سنتی و مواد لبنی تازه استفاده می‌کنند در صورتی که به بهداشت و پاستوریزه بودن آن اطمینان ندارند.

 محمدحسین سلطان‌زاده در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: بر اثر ابتلای دام به میکروب بروسلا، شیر به دست آمده از دام آلوده می‌شود و به تبع آن کره، خامه، کشک، پنیر و مواد لبنی تهیه شده از آن نیز آلوده می‌شود.

فوق تخصص عفونی اطفال گفت: این میکروب اولین بار در جزیره مالت کشف شد و به همین سبب به تب مالت مشهور شد اما از نظر علمی اسم این بیماری بروسلوز است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در سال‌های دور که اشخاص از شیر و مواد لبنی تازه استفاده می‌کردند ابتلا به بیماری تب مالت بسیار بسیار بود اما امروزه به سبب رعایت وضعیت پاستوریزه در تمام قسمت‌های تولید مواد غذایی، ابتلا به این بیماری کمتر گزارش شده است.

متخصص کودک و نوزادان اظهار داشت: تب، لرز، بی‌حالی، عرق کردن، تورم در زانو و قسمت‌های مختلف بدن از علائم ابتلا به این بیماری است که متأسفانه در اشخاصی که به قریه‌ها و روستاها مسافرت می کنند؛ دیده می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در مسافرت‌ها شاهدیم که اشخاص از شیر تازه، سرشیر، پنیر، بستنی سنتی و مواد لبنی تازه استفاده می‌کنند در صورتی که به بهداشت و پاستوریزه بودن آن اطمینان ندارند.

فوق تخصص عفونی اطفال به اشخاص پیشنهاد کرد: در استفاده از شیر تازه آن را حدود ۲۰ دقیقه کاملاً بجوشانند و از مواد لبنی پاستوریزه استفاده کنند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. mehdit گفت:

    با عرض سلام
    تشکر از مدیریت سایت بابت مطالب آموزنده و ارزشمند
    بنده در جایی دیگر در مورد تب مالت مطالبی را خواندم که فکر میکنم برای کاربران هم ارزشمند باشد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *