شیوه سنتی مانع خودکفایی در تولید گوشت

۱۷فروردین۱۳،

1000-39.jpg

یک کارشناس علوم دامی گفت: ایران به سبب داشتن تنوع دامی و بالا بودن توان و ظرفیت تولید می‌تواند بیش از نیاز داخلی گوشت قرمز تولید کند اما داشتن شیوه سنتی و به‌کار نگرفتن دانش و نیروی متخصص نتوانسته نیاز داخلی این محصول را برآورده کند.

محمد مرادی شهربابک در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این‌که گوشت گوسفند تولید داخلی به سبب تولید طبیعی و کیفیت بالا می‌تواند بازار خوبی در منطقه خاورمیانه داشته باشد، اظهار کرد: یکی از مشکلات در صنعت دامپروری تامین علوفه دام است که می‌توان با تولید علوفه در نقاطی که صرفه اقتصادی بیشتری دارد، این نیاز را پاسخ داد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: با تصویب طرح انتزاع وظایف بازرگانی کشاورزی از وزارت تجارت، وزارت جهاد کشاورزی باید سیاست‌گذاری اصولی‌تری را در هماهنگی تولید، واردات و صادرات اعمال کند.

وی با بیان این‌که باید در تولید بعضی از محصولات در فصولی از سال مازاد داشته باشیم، افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید برای صادرات پایدار و درازمدت برنامه‌ریزی شود. همچنین این وزارتخانه، ضمن ساماندهی واردات باید به افزایش کیفیت و کمیت تولیدات داخلی بپردازد.

مرادی با اشاره به این‌که بخش کشاورزی نتوانسته در تولید داخلی از علم و فناوری روز دنیا استفاده کند، گفت: علی‌رغم تولید علمی در بخش کشاورزی طی سال‌های اخیر، این بخش فاصله‌ی بسیاری با فناوری‌های روز دنیا دارد و مدیریت صحیحی برای بهبود تولید صورت نگرفته است.

این کارشناس ادامه داد: کشور ما در تولید علم در بخش کشاورزی رتبه سوم را در منطقه خاورمیانه دارد اما از نظر بهره‌وری کشاورزی این رتبه را نداریم؛ بدین معنا که علم را به فناوری تبدیل نکرده‌ایم لذا لازم است وزارت جهاد کشاورزی با همکاری وزارت علوم این نقص را برطرف کند.

وی با اشاره به قیمت تمام شده محصولات کشاورزی در کشور، گفت: بالا بودن قیمت‌های تمام شده‌ی تولیدات داخلی انگیزه‌ی واردات می‌شود. این روش شاید در کوتاه مدت سبب رضایت مصرف‌کننده داخلی شود اما نبود تولید داخلی در درازمدت منجر به ضرر مصرف‌کننده نیز خواهد شد.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ