صادرات گاز ایران به عراق

جام جم آنلاین: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از عملیاتی شدن صادرات گاز ایران به عراق تا ۱۸ ماه آینده خبر داد و گفت: ایران و عراق ظرفیت های بسیاری برای توسعه روابط در زمینه گاز طبیعی دارند.

به گزارش روزچهارشنبه جام جم آنلاین به نقل ازشانا، جواد اوجی در تشریح سفر هفته گذشته به عراق به همراه وزیر نفت افزود: بنابر قرارداد اولیه (ترم شیت) با وزارت نیروی عراق، روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز از طریق مرز ایلام برای تامین سوخت نیروگاه های المنصوره و بغداد به این کشور صادر خواهد شد.

وی اظهارداشت: در این سفر همچنین درباره احداث خط انتقال گاز ایران ـ عراق بحث و برخی موارد مبهم در خصوص اجرای این پروژه برای طرفین روشن شد.

به گفته اوجی گاز ایران از طریق خط لوله ۴۲ اینچی منشعب از خط لوله ششم سراسری به عراق صادر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران استفاده از توان پیمانکاران ایرانی برای احداث خط لوله ۲۷۰ کیلومتری در خاک عراق را از دیگر موارد توافق شده میان دو کشور ایران و عراق خواند و گفت: عراق برای شتاب بخشیدن به ساخت این خط لوله در خاک خود،‌ خواهان استفاده از پیمانکاران توانمند ایرانی و معرفی آنها از سوی شرکت ملی گاز به این کشور شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این که هم اکنون ۹۵ درصد شهرها و ۵۴ درصد روستاهای کشورمان از گاز طبیعی برخوردارند، امضای توافق نامه با عراق برای احداث شبکه های گاز شهری و روستایی در این کشور با استفاده از توان و تجربه پیمانکاران ایرانی را دستاور مهم دیگر سفر به عراق اعلام کرد.

اوجی ادامه گفتگو های سه جانبه برای انتقال گاز ایران به اروپا از خاک کشورهای عراق،‌ سوریه،‌ لبنان با گذر از دریای مدیترانه به اروپا را دیگر محور اصلی مذاکره با مقام های عراقی خواند و گفت: در نشست اخیر، شرح کار مشاور بین المللی این طرح در زمینه های مختلفی چون طراحی مسیر خط لوله انتقال گاز،‌ فاینانس و تامین منابع مالی و تامین کالا مرور و بررسی شد.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ