صادرات ۴۱۲ میلیون دلار شیرینی و شکلات ایرانی

۱۶اردیبهشت،

safdel-1.jpeg

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از رشد قابل توجه صادرات محصولات کشور طی سال‌های اخیر خبر داد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در چهارمحال و بختیاری، حمید صافدل در حاشیه یک همایش به ایسنا گفت: این افزایش به گونه‌ای است که در حوزه صادرات محصولات کشاورزی در طول یک دهه قبل، از ارقام کمتر از دو میلیارد دلار به بیش از چهار میلیارد دلار رسیده‌ایم.

وی افزود: در حوزه صنایع غذایی وابسته به محصولات کشاورزی نیز میزان صادرات از ۲۱۰ میلیون دلار در سال۱۳۸۳ به حدود ۱٫۶ میلیارد دلار در سال رسیده و این در حالی است که اگر مجموع صادرات محصولات کشاورزی و صنایع حاصل از این محصولات را محاسبه کنیم، در این گروه از کالاها به حدود شش میلیارد دلار صادرات دست یافته‌ایم.

صافدل با ابراز امیدواری نسبت به تداوم این رشد در سال‌های آینده خاطرنشان کرد: این رشد ناشی از استمرار ماندگاری در بازارهای کسب شده قبلی آن هم به واسطه تأکید بر کیفیت، رعایت اصول بهداشتی در تولید و استانداردسازی بوده است.

وی با بیان اینکه صادرات غیرنفتی از استان چهارمحال و بختیاری طی سال قبل به مرز ۱۵۰ میلیون دلار رسیده که عمده آن را محصولات کشاورزی تشکیل داده است، خاطرنشان کرد: محصولات کشاورزی صادر شده از این استان به سبب عدم به کارگیری افزودنی‌های شیمیایی و تأکید بر تولید محصولات ارگانیک از کیفیت قابل توجهی برخوردار می باشند که خوشبختانه مقدار آن با روند رو به رشدی مواجه است.

او گز را از لحاظ صادراتی در زمره گروه محصولات شیرینی و شکلات برشمرد و با بیان اینکه در سه سال قبل همواره صادرات در این حوزه بیش از ۴۰۰ ملیون دلار بوده است خاطرنشان کرد: سال صادرات شیرینی و شکلات کشور که گز نیز یکی اقلام آن است، به ۴۱۲ میلیون دلار رسیده است.

صافدل خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم آمار گز را به طور جداگانه رصد کرده و طی سال های آتی آن را به طور جداگانه اعلام کنیم، باید با همکاری گمرک به تخصیص ردیف تعرفه‌ای مشخص در کتاب مقررات صادرات و واردات این محصول بپردازیم.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ