صنعت تایر کشور نیازمند افزایش ۳برابری سرمایه گذاری هاست

۳۰

صنعت تایر کشور نیازمند افزایش ۳برابری سرمایه گذاری هاست

عضو انجمن صنعت تایر ایران نیاز کشور به تایر برائ سال ۱۴۰۴ را ۷۵۰ هزار تن اعلام و بیان کرد: در شرایط کنونی فقط ۲۳۰ هزار تن تایر در کشور تولید می‌شود که برائ رفع این نیاز باید سه برابر ظرفیت موجود سرمایه‌گذاری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «ممتاز» به نقل از موج، منصور کامران، با بیان این مطلب گفت: از ظرفیت اسمی ۳۵۰ هزار تن مجموع ۹ کارخانه تایرسازی این صنعت، ظرفیت قابل بهره‌برداری صنایع داخلی حدود ۲۳۰ هزار تن در سال است.
وی که در جمع نمایندگان کویر تایر از سراسر کشور سخن می گفت، گردش مالی سالیانه صنعت تایر را بیش از دو میلیارد دلار عنوان کرد که بر این اساس در سال ۱۳۹۰ معادل یک میلیارد دلار فروش مجموعه صنعت تایر بوده است.
کامران ظرفیت بهره‌برداری شرکت کویرتایر را ۲۷ هزار و ۹۰۰ تن دانست و اظهار داشت: محصولات این شرکت به خصوص تایرهای رادیال استیل بلت از جایگاه ویژه‌ای در بازار مصرف و در نزد خودروسازان برخوردار است.
وی به ظرفیت سازی شرکت کویرتایر برائ تولید تایرهای رادیال اشاره کرد که قبلاً ظرفیت تولید این نوع تایر، هشت هزار و ۵۰۰ تن در سال بوده است اما اکنون به ۱۹ هزار و ۸۰۰ تن افزایش یافته است. کیفیت این نوع تایرها نیز به نحو محسوس و چشمگیری افزایش یافته است.
به گفته این عضو انجمن صنعت تایر ایران، شرکت کویرتایر در حال حاضر ۲۵ درصد ظرفیت تایر رادیال کشور را از آن خود کرده است و این شرکت در میان شرکت‌های همگروه خود دومین شرکت از نظر تولید و فروش و سومین شرکت از نظر ظرفیت تولید است.
کامران در بیان چالش‌های پیش روی این شرکت، به نوسانات نرخ ارز و تأثیرات آن بر نرخ مواد اولیه وارداتی و افزایش نرخ مواد اولیه داخلی اشاره کرد که این امر منجر به افزایش قیمت تولید تایر در طول سال قبل شده است.
وی اضافه کرد: اگر چه در این میان، نوسانات نرخ ارز سبب شد تا قیمت تایرهای وارداتی افزایش یابد در نتیجه از واردات این گروه از کالاها کاسته شود اما در عوض تایرهای ایرانی از کیفیت بهتری نسبت به تایرهای هندی و چینی برخوردار بوده و اقبال بیشتری در بازار یافته ‌است.
مدیرعامل کویر تایر، از تغییرات عوامل بین‌المللی و یا مقررات داخلی، ریسک محدودیت‌های ناشی از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، ریسک نوسانات نرخ ارز، نرخ بهره و نوسانات قیمت فروش ناشی از احتمال تغییرات تعرفه ای به عنوان مهمترین ریسک‌های عمده این صنعت نام برد.
کامران در این میان به طرح توسعه شرکت کویرتایر اشاره کرد که قرار بود در راستای این طرح توسعه میزان تولیدات این شرکت از ۲۷ به ۶۰ هزار تن افزایش یابد اما به سبب مشکلات قانونی دریافت ارز به رغم انعقاد تکنولوژی تاکنون میسر نشده است.
وی ادامه داد: ‌پس از عدم اعطای تسهیلات ارزی به شرکت کویرتایر، طرح توسعه مورد بازنگری قرار گرفت که بر اساس آن ظرفیت ماشین‌ آلات موجود و پتانسیل افزایش ظرفیت با ساخت تعدادی از ماشین‌آلات مورد نیاز در کارخانه کویرتایر و نیز خرید بعضی ماشین‌آلات دیگر از مهر ماه سال جاری حدود یک هزار حلقه تایر به ظرفیت روزانه این شرکت افزوده خواهد شد.
عضو انجمن صنعت تایر ایران تصریح کرد: اجرای این طرح سبب افزایش سهم بازار، کاهش قیمت تمام شده، افزایش کیفیت محصولات، افزایش بهره‌وری و کارآیی، سودآوری بیشتر و در نهایت افزایش سهم حقوق صاحبان سهام خواهد شد.
کامران در ادامه از پوشش سود ۴۰ درصدی این شرکت در سه ماه خود در سال مالی منتهی به پایان آذر ۹۲ خبر داد که این امر در پی افزایش نرخ فروش و معافیت‌های مالیاتی صورت گرفته است.
وی در ادامه با تشریح وضع حال و آینده «پکویر» از انتخاب این شرکت فرابورسی به عنوان واحد نمونه ملی خبر داد و گفت: همزمان با روز کارگر، کویر تایر موفق شد به عنوان واحد نمونه صنعتی انتخاب شود و همچنین این شرکت در فروردین ماه توانست به عنوان اولین شرکت حاضر در بازار سرمایه به لحاظ سود آوری و بازده نقدی شناخته شود.
مدیرعامل کویرتایر موفقیت‌های این شرکت را حاصل تلاش و کوشش بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر از کارگران و پرسنل کارآمد این شرکت تایرسازی عنوان کرد و افزود: در یک سال قبل به رغم معضلات و چالش‌های عدیده‌ای که شرکت کویرتایر مانند سایر واحدهای تولیدی و صنعتی با آنها روبه‌رو بود، هدف‌گذاری‌های کمی و کیفی و برنامه‌ریزی‌های ارزشمند و دوراندیشانه مدیریتی سبب شد تا نه تنها این شرکت در چرخه تأمین، تولید و توزیع با رکود مواجه نشود، بلکه بتواند با حداکثر ظرفیت تولید و با اقتدار همچنان به حیات اقتصادی خود ادامه دهد. بطوریکه افزایش ظرفیت بهره برداری خط تولید به میزان دو درصد نسبت به سال قبل و افزایش تولید تایرهای رادیال سواری که از ارزش افزوده بیشتری نسبت به سایر محصولات برخوردار است، به میزان دو هزار حلقه در روز محقق شد.
یادآور می گردد پس از آن که شرکت فرابورسی کویرتایر تعدیل مثبت ۹۳ درصدی را از خود به نمایش گذاشت و هفته قبل هم با رشد قیمت قابل توجه به بازار سهام بازگشت، این تایرسازی روز قبل بیش از ۱۰۰ نماینده فروش خود در سراسر کشور را در تهران گردهم جمع کرد تا از نفوذ قابل اعتنای «پکویر» در صنعت تایر کشور تشکر و قدردانی کند.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴  ۱۳:۳۸

منبع: عصر خودرو
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *