طراحان استاکس‌نت و فلیم همکار بودند

سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد که که سازندگان ‘استاکس نت’ با سازندگان ویروس ‘شعله آتش ‘یا ‘فلیم’ همکاری داشتند .
بر اساس گزارش سازمان فناوری اطلاعات ایران، شواهد تازه­ای که شرکت روسی ‘کسپرسکی­لب’ از آن پرده برداشته است نشان می­دهد که فلیم و نسخه اولیه استاکس­نت کد مشترکی داشته­اند.
به گفته محققان، وجود این کد مشترک حاکی از این است که سازندگان این دو بدافزار در ابتدا با هم همکاری داشتند و سپس در سال ۲۰۱۰ به راه خود رفتند.
محققان شرکت کسپرسکی­لب معتقدند آنچه یافته­اند پیوند میان فلیم و استاکس­نت است که هدف آن سانتریفوژهای اورانیوم در مراکز هسته­ای ایران بود.
بنا به اعلام کسپرسکی، جزء اصلی ‘فلیم’ حاوی کدی است که به آنچه در نسخه اولیه استاکس­نت وجود داشت شبیه است.
این نکته آشکار شده است که نسخه اولیه استاکس­نت، که شرکت کسپرسکی آن را استاکس­نت A می­نامد، در سال ۲۰۰۹ ظاهر شد و با نسخه­های بعدی آن تفاوت بسیاری داشت.
رییس سازمان فناوری اطلاعات کشور همچنین پیشتر در گفت و گو با ایرنا از کشف ابزار پاک سازی ویروس Flame -شعله آتش – توسط مرکز ماهر – مرکز امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای- ‌خبر داد .
‘ علی حکیم جوادی ‘ گفته بود که با توجه به رفتارهایی که این ویروس داشته ، متفاوت از ویروس قبلی و بسیار قوی تر از ویروس استاکس نت است و سازندگان آن هکرهای معمولی نیستند و احتمال می رود که چند دولت در ساخت این ویروس مشارکت داشته باشند.

iTanalyze.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ