عربستان، بحرین را زیر پر و بال خود می گیرد

یک پایگاه عرب زبان از نشست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در ریاض برای بررسی موضوع اتحاد میان عربستان و بحرین خبر داد.

پایگاه میدل ایست آنلاین در مطلبی با عنوان “عربستان، بحرین را زیر پر و بال خود می گیرد” آورده است: رهبران کشورهای شورای همکاری خیلج فارس هفته جاری برای بررسی پاره ای از مسائل از جمله ایجاد اتحاد میان عربستان و بحرین نشست برگزار می کند.

این پایگاه بیان کرد: یک مسئول عالی رتبه از کشورهای حوزه خلیج فارس اعلام کرد که عربستان، امارات،  کویت، عمان، قطر و بحرین دوشنبه در ریاض اتحاد میان عربستان به عنوان بزرگترین کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس و بحرین به عنوان کوچکترین عضو این اتحادیه را بررسی خواهند کرد.

پایگاه فوق به نقل از “انور عشقی” رئیس مرکز مطالعات استراتژیک در جده آورده است : موضوع اتحاد مهمترین بحث نشست آتی است که هدف از آن پر کردن خلاء عقب نشینی آمریکایی ها از عراق است.

وی افزود: اراده سیاسی اساس اتحاد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است و اما نگرانی هایی درباره اینکه این اتحاد به زیان کشورهای کوچک باشد وجود دارد، اما به هر حال تجربه اتحاد(منظور امارات متحد عربی در سال ۱۹۷۱ ) را داریم.

عشقی بیان کرد: مسائل دیگری از جمله موضوع دعوت ایران از عراق برای ایجاد اتحاد(ایران از نوری المالکی در دیدار اخیرش از تهران خواست که با یکدیگر متحد شوند) و موضوع تشکیل کابینه جدید اسرائیل را بررسی خواهند کرد.

این پایگاه می افزاید: شیعیان بحرین در این کشور اکثریت را تشکیل می دهند، اما در صورتی  که با عربستان متحد شوند دیگر اکثریت نیستند، زیرا در آن صورت از بیست میلیون نفر ده درصد را تشکیل خواهند داد.

از سوی دیگر “عبدالخالق عبدالله” استاد علوم سیاسی دانشگاه امارات گفت: علاوه بر بحث اتحاد، موضوع ایران و روابط با آن، جزایر سه گانه، سوریه  و یمن را بررسی می کند.

“سلمان شیخ” از مرکز بروکینگز در دوحه گفت : رایزنی های کنونی درباره اتحاد میان عربستان و بحرین است و اینکه اتحاد از نوع اقتصادی، سیاسی یا نظامی است، اهمیت دارد.

وی بیان کرد: سئوالی که وجود دارد این است آیا اتحاد با عربستان مشکلات بحرین را حل خواهد کرد؟ تجربه بحرانها و چالشهای قبلی به همگان ثابت کرده است که اقدام فردی از سوی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دشوار است.

۴۹۲۶۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ