عرضه خانه های خالی راهکاری برای کاهش قیمت مسکن و اجاره بها

۱۵اردیبهشت،

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه می توان با اخذ سیاست های مالیاتی دقیق از خالی ماندن واحدهای مسکونی جلوگیری کرد گفت:عرضه خانه های خالی از سکنه راهکاری برای کاهش قیمت مسکن و اجاره بها است.

 به گزارش consbank، هادی مهدوی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی فارس در پاسخ به این سوال که دولت در خصوص کنترل اجاره بهای مسکن چه اقداماتی باید انجام بدهد، افزود: یکی از تهدید های اقتصادی که در آینده ای نزدیک ممکن است بسیاری از مستاجران و مردم با آن مواجه بشوند افزایش مجدد نرخ اجاره بهای مسکن است.

وی ادامه داد: افزایش این نرخ با توجه به سهم مسکن در سبد هزینه های خانوار سبب از بین رفتن قدرت خرید بسیاری از مردم و افزایش نابرابری مضاعف خواهد شد که لازم است در این خصوص مسئولان توجه لازم را داشته باشند و با برنامه های دقیق این تهدیدها را کنترل بکنند.

وی در ادامه گفت: افزایش عرضه مسکن یکی از راهکار هایی است که می تواند سبب کاهش اجاره بهای مسکن در بازار بشود که با توجه به محدودیت منابع در کلان شهری مانند تهران باید از تمام ظرفیت های ممکن برای افزایش عرضه استفاده نمود.

*وجود ۴۰۰ هزار خانه خالی از سکنه در تهران

این کارشناس مسکن با اعلام اخطار و نگرانی از وضعیت تقاضای انباشته در بازار مسکن خاطر نشان کرد: در وضعیت فعلی بازار مسکن با پدیده ای به نام “خانه های خالی” مواجه هستیم که وجود آمار رسمی بیش از ۴۰۰ هزار خانه خالی در کلانشهری مانند تهران موید این گفته است.

وی ادامه داد: خانه هایی که فارغ از موقعیت مکانی آن ها توسط مالکان و سازندگان آنها ساخته می گردد و به امید کسب سودهای بالا در آینده بازار، این خانه ها را در حاشیه بازار مسکن نگه می دارند و این ظرفیت بالقوه را برای افزایش عرضه و بالتبع کاهش قیمت مسکن را از بین می برند.

*کارآمدی طرح مالیات بر خانه های خالی از سکنه

این کارشناس اقتصاد مسکن در ادامه درخصوص کارآمدی طرح مالیات بر خانه های خالی از سکنه افزود: با نگاهی به تجربیات جهانی می توان دریافت که بسیاری از کشورهای پیشرفته که در سالهای قبل شرایط مشابهی مثل کشور ما داشته اند با اخذ سیاست های مالیاتی دقیق از خالی ماندن این خانه ها جلوگیری کرده اند و همزمان با سیاستهای اصولی در بخش حمایت از تولید مسکن بعد از طی یک برنامه میان مدت به تعادل نسبی در قیمت مسکن دست یافته اند و دیگر تورم هایی با درصد بالا را در بازارشان شاهد نبوده اند.

*مالیات بر خانه های خالی بخشی از موج افزایش قیمت در بازار را کنترل می کند

مهدوی همچنین خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در ماههای آتی که تقاضای بازار اجاره در اوج خود قرار خواهد گرفت لازم است مسئولان با طرح مالیات بر خانه های خالی بخشی از موج افزایش قیمت در بازار را کنترل کنند البته شایان ذکر است همانطور که قبلا هم شاهد بودیم، پیشنهاد و بخشنامه در بازار مسکن جوابگو نیست و سیاستهای مالیاتی متناسب باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در شرایط موجود بازار مسکن کشور به سبب نبود زیرساخت های اطلاعاتی آمار دقیقی از میزان خانه های اجاره ای و میزان اجاره بهای آنها در دسترس نیست ادامه داد: فشارهای مالیاتی سنگین بر مالکان خانه های خالی که بعضا تعداد قابل توجهی خانه را تملک کرده اند برای عرضه این مسکن ها، می تواند در کنار کاهش قیمت مسکن در بازار خرید و فروش سبب کاهش رهن و اجاره در بازار اجاره مسکن نیز بشود.

مهدوی گفت: بسیاری از کارشناسان معتقد می باشند تا این زیرساخت های اطلاعاتی و بانک های زمین و مسکن بصورت منسجم و یکپارچه ایجاد نشوند طرح مالیات بر خانه های خالی و سایر مالیات های بخش مسکن،در حد یک شعار باقی خواهد ماند و به مرحله اجرا نخواهد رسید.


بانک اطلاعاتی ساختمان | Consbank.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ