علاقه‌ای به افزایش قیمت دلار نداریم/ایـران چـک‌هـای جدیـد در راه است

رییس کل بانک مرکزی:

بهمنی گفت: افزایش قیمت دلار طی چند ماه گذشته معلول اتفاقات و عوامل متعددی بوده که با بر طرف شدن آنها باید منتظر کاهش قیمت دلار باشیم.

به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود بهمنی اظهار داشت: نکته ظریفی که در مورد قیمت تمامی ارزها از جمله دلار باید مورد نظر باشد این است که در واقع قیمت ارزی مانند دلار در میان زنجیره‌ای از علل و عوامل قرار دارد و همزمان از مجموعه علل تاثیر می گیرد و بر مجموعه نیز تاثیر می‌گذارد.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: به این ترتیب تا زمانی که علل تاثیرگذار بر قیمت دلار به قوت خود باقی است نباید انتظار داشت روند حرکتی برابری دلار با ریال تغییر اساسی کند. مثلا انتظار داشته باشیم قیمت جهانی نفت بالا رود و قیمت کالاهای وارداتی اضافه شود ولی قیمت دلار به زیر قیمت ۱۱۵۰ تا ۱۲۲۶ تومان برسد. به همین اعتبار نیز نمی توان انتظار داشت مجموعه حوزه های تأثیر پذیر از قیمت ارز نیز تغییر شرایط دهند.

وی با اشاره به سخنان چندی قبل خود که طی آن رابطه ای میان قیمت دلار و قیمت سایر کالاها برقرار ساخته بود، گفت: توجه دوستان را به ظرافت‌هایی که در مباحث اقتصادی وجود دارد بیش از پیش جلب می کنم؛ من در واقع به این نکته اشاره کرده بودم که قیمت دلار نیز هم راستا با قیمت سایر کالاها افزایش پیدا کرده و نمی‌توان انتظار داشت در بازه زمانی که قیمت‌ها عمدتا در سطح داخلی و خارجی افزایش داشته قیمت دلار نیز از سوی بانک مرکزی همان نرخ پیشین تعیین شود.

وی گفت: به عبارت تخصصی تر، بانک مرکزی به این علت که سایر کالاها گرانتر شده، قیمت دلار را ناگزیر بالاتر از ۱۰۵۰ تومان سابق تعیین کرده نه اینکه خود بانک بنا به دلایلی علاقه‌مند باشد قیمت را بالا ببرد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: میزان تقاضا برای ارز بالا رفته، محدودیت‌هایی در پی تحریم‌ها برایمان در نقل و انتقال ارز وجود دارد، قیمت ها در سطح جهانی بالا رفته و در داخل نیز همچنان شاهد تورم دو رقمی هستیم.

به گفته وی، در چنین شرایطی بدیهی و منطقی است که قیمت تعیین شده برای دلار باید بالاتر از رقم پیشین تعیین شود چرا که در غیر این صورت یارانه ارزی به واردات از حجم بالاتری برخوردار خواهد شد.

ایـران چـک‌هـای جدیـد در راه است

رییس کل بانک مرکزی که پیش از این از انتشار مجدد ایران چک های ۵۰ هزار تومانی خبر داده بود اعلام کرد ایران چک‌های جدید ۵۰ هزار تومانی با طرح‌های جدید در راه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایسنا، ‌محمود بهمنی در پاسخ به این سوال که آیا ایران چک‌های جدیدی خواهیم داشت؟ عنوان کرد: ایران چک‌های جدید همان ایران چک قدیمی است و تنها طرحش فرق می‌کند.

وی تصریح کرد: این ایران چک‌ها همان ایران چک‌های ۵۰ هزارتومانی با همان شرایط است.


آخرین اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ