«عمرو موسی» درگذشت+تکذیب

۱۱م آذر ،

ممتازنیوز: دقایقی پیش شبکه خبری CNN با انتشار یافتن خبری در زیر نویس خود، از مرگ «عمرو موسی» دبیرکل سابق اتحادیه عرب، وزیر خارجه پیشین مصر و نامزد انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

گفتنی است در همین حال شبکه ۱TV نیز با انتشار یافتن این خبر، سبب مرگ «عمر موسی» را سکته قلبی اعلام کرد.

عمرو موسی کیست؟

“عمرو محمود ابو زید موسی” معروف به “عمرو موسی” متولد ۳ اکتبر ۱۹۳۶ در قاهره بود. وی در خانواده ثروتمندی در قاهره بزرگ شد.

مسلمانی سکولار و فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه قاهره بود و برای مدت کوتاهی نیز وکالت می‌کرده است.

او در پایان دهه ۵۰ میلادی به دستگاه دیپلماسی مصر پیوست. در دوره‌ای مدیر اداره روابط خارجی مصر بود، پس از آن سفیر مصر در هند شد و بعد از آن عضو گروه مصری اعزامی به سازمان ملل در نیویورک شد و پس از آن به عنوان سفیر کشورش در سازمان ملل انتخاب شد.

عمرو موسی را باید از جمله دیپلمات‌های با سابقه مصر برشمرد که به مدت یک دهه یعنی از سال ۷۰ تا سال ۸۰ سمت وزیری خارجه مصر را احراز و سکان سیاست خارجی رژیم دیکتاتوری «حسنی مبارک» را هدایت می‌کرد.

پس از آن عمرو موسی دبیرکلی اتحادیه عرب را از سال ۸۰ تا سال ۹۰ بر عهده گرفت و در حالیکه تنها سه ماه از پیروزی انقلاب مردم مصر و سرنگونی رژیم مبارک نگذشته بود، وی زمزمه استعفا از سمت دبیرکلی اتحادیه عرب و نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از مبارک را سر داد.

تابناک

مرگ «عمروموسی» تکذیب شد

عمروموسی دبیرکل سابق اتحادیه عرب خبرها منتشره در خصوص مرگ خود را تکذیب کرد و آن را در حد یک شایعه دانست.

به گزارش فارس و به نقل از روزنامه خبرها مصر، «عمروموسی» دبیرکل سابق اتحادیه عرب و از نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری مصر خبرهای انتشار یافته مبنی بر سکته قلبی خود را تکذیب کرد.

عمروموسی گفت: این خبرها جعلی است و هیچ صحت ندارد و وی در تظاهرات مردمی کە امروز با هدف لغو بیانیه قانون اساسی و انحلال مجلس موسسان صورت گرفته، شرکت کرده است.

مخالفان بیانیه قانون اساسی مرسی روز جمعه با برگزاری تظاهراتی تحت عنوان «تظاهرات میلیونی رؤیای شهید» در میدان التحریر لغو این بیانیه و انحلال مجلس موسسان را خواستار شدند.

وزیر خارجه پیشین مصر کە ریاست حزب کنگره مصر را بر عهده دارد، گفت: وی رهبری این حزب را در تظاهرات التحریر به همراه دکتر «اکسید البدوی» کە او نیز هدایت حزب الوفد در این تظاهرات را عهده دار بود، بر عهده داشته است.

برخی رسانه‌ها پیش از این گزارش داده بودند کە عمروموسی بر اثر عارضه قلبی درگذشته است.

.
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ