عمر مفید آدامس چقدر است؟

۳۱فروردین۱۳،

مدیرگروه دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: زمان موثرجویدن آدامس ۲۰ دقیقه است و اشخاص باید ازجویدن بسیار آدامس اجتناب کند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ دکتر سیدخالد موسوی فرد افزود: جویدن بیش از ۲۰ دقیقه آدامس ممکن است سبب اختلال در مفصل گیجگاهی فکی، حساسیت و گرفتگی عضلات فک، سایش دندان‌ها شود.

وی اظهار کرد: آدامس به صورت مکانیکی در کاهش پلاک دندانی موثر است، آدامس بدون قند تاثیرات مثبت فراوانی در حفظ سلامت دندان‌ها دارد، بدین معنی که در هنگام جویدن میزان ترشحات بزاقی را بالا برده و اسیدهای تشکیل شده از پلاک‌های دندانی را شسته و از بروز پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

مدیر گروه بیماری دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: بنا بر شواهد بالینی نه تنها آدامس بدون قند عامل پوسیدگی دندان‌ها نیست، بلکه استفاده از آن پس از هر وعده غذایی و استفاده از شکلات و بیسکویت، اسید ایجاد شده را کاهش می‌دهد.

موسوی فرد عنوان کرد: آب دهان یکی از مهم‌ترین ابزارهای دفاعی طبیعی دهان به شمار می‌رود. این مایع اسیدهای ایجاد شده را خنثی و مراحل بازسازی و محکم شدن مینای دندان را تسریع می‌کند.

وی در پایان یادآورشد: در هنگام خشکی دهان اسید تولید شده از تخمیر باکتری‌ها می‌توانند سبب بروز پوسیدگی‌های وسیعی در دهان شوند. مصرف آدامس برائ سالمندانی که دچار خشکی دهان می باشند، می‌تواند روش موثری در تحریک غدد بزاقی برائ ترشح بیشتر بزاق در دهان باشد.

منبع: ایسنا


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ