غذاهایی کە سبب افسردگی می شوند!

۲۸م آذر

تغذیه تاثیر بسیاری بر روی سلامت جسمی و روحی ما دارد…

تغذیه تاثیر بسیاری بر روی سلامت جسمی و روحی ما دارد.

تحقیقات اخیر مشخص کرده است مصرف چربی‌های ترانس و اشباع نه تنها می‌توانند عامل ابتلا به ناراحتی‌های قلبی باشند بلکه خطر ابتلا به افسردگی را هم بالا می‌برند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از اطلاعات ؛ تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران اسپانیایی روی عادات غذایی ۱۲ هزار و ۵۹ فرد دانشگاهی نشان داده است اشخاصی که چربی‌های ترانس بسیار مصرف می‌کنند ۵۰ درصد بیش از سایرین در معرض افسردگی قرار دارند. برخلاف آنها اشخاصی که اهل مصرف چربی‌های یک ظرفیتی غیراشباع می باشند کمتر از سایرین به افسردگی دچار می‌شوند.

متخصصان می گویند که داشتن یک رژیم سالم غذایی نه تنها خطر ابتلا به ناراحتی‌های قلبی و انواع سرطان‌ها را پایین می‌آورد بلکه سلامت روان را هم تضمین می‌کند.

مثلا داشتن رژیم مدیترانه‌ای که در آن سبزیجات و ماهی ها و روغن های گیاهی بسیار بسیار استفاده می گردد، مانع از بروز افسردگی می‌شود، برخلاف آن رژیم‌های غربی احتمال افسردگی را بالا می‌برند. جالب است بدانید که هر چه قدر یک فرد بیشتر از چربی‌های ترانس استفاده کند به همان میزان با احتمال بیش‌تری تحت تاثیر اثرات مخرب ناشی از آن قرار خواهد گرفت. این در حالی است کە نوع دیگری از چربی‌ها کە در ماهی‌ها، روغن‌های گیاهی و روغن زیتون یافت می‌شوند می‌توانند خطر ابتلا به علائم افسردگی را تا حد بسیاری کاهش دهند.

البته باید توجه داشت این مطالعات روی اشخاصی انجام شد کە میزان مصرف چربی‌های ترانس در آن‌ها کم بود با این حال محققان متوجه شدند خطر ابتلا به افسردگی در این اشخاص تا ۵۰ درصد بیش‌تر از دیگران است کە این موضوع نشان می‌دهد رژیم غذایی کە هر فرد مصرف می‌کند نقش بسیار مهمی در وضعیت روحی او بازی می‌کند.

در حال حاضر نزدیک به۱۵۰ میلیون نفر در جهان از علائم افسردگی رنج می‌برند کە این آمار در طول سال‌های قبل رشد چشمگیری داشته است. دانشمندان معتقدند تغییر در رژیم غذایی انسان‌ها از مهم‌ترین عوامل بروز این حالت در جامعه مدرن امروز شده است.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *